"Lasy Bieszczadzkie" - tak nazywa się 25. w Polsce, a drugi na Podkarpaciu leśny kompleks promocyjny. "Lasy Bieszczadzkie" będą się jednak różniły ofertą przygotowaną przez leśników.
Jaki jest sens tworzenia kompleksów leśnych w lasach?
Kamil Grałek z Wydziału Ochrony Ekosystemów Leśnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie: Głównym celem działania leśnych kompleksów promocyjnych w Lasach Państwowych jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, prowadzonej w oparciu o plany urządzania lasu, które zatwierdza Minister Środowiska, ale także ochrona zasobów przyrody oraz - szeroko dzisiaj propagowana - edukacja przyrodnicza i leśna społeczeństw.
To wszystko ma się odbywać w pewnym wycinku lasu?
Kamil Grałek: Tak, leśny kompleks promocyjny "Lasy Bieszczadzkie", powołany przez Dyrektora Generalnego ma obejmować teren 3 nadleśnictw bieszczadzkich: Stuposiany, Lutowiska i Cisna. Łączna powierzchnia będzie wynosić około 24 tysięcy ha.
Edward Marszałek z RDLP w Krośnie: Tylko w Polsce są leśne kompleksy promocyjne. Podobny typ promocji lasów prowadzi też Szwecja. W Bieszczadach pojawiają się pomysły na oprowadzenie małych grup po lesie, aby mogły słuchać ptaków, rykowiska i podglądać zwierzynę. Ludzie chcą poznawać las, a my chcemy w tym pomóc.
Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany: Jedną z atrakcji leśnego kompleksu promocyjnego w Bieszczadach będzie żubrza zagroda, która właśnie powstaje. Wiele osób szuka atrakcji i myślę, że tu do Mucznego, do zagrody żubrzej będą przyjeżdżać.
Można powiedzieć, że RDLP w Krośnie w bardzo piękny sposób zamyka Międzynarodowy Rok Lasów, tworząc kolejny kompleks edukacyjny.
Edward Marszałek: Międzynarodowy Rok Lasów kończy się, ale nie ustaje nasza działalność na rzecz społeczności lokalnych. To jeden z pomysłów na upowszechnianie wielu funkcji lasu. My już ponad 20 lat temu odeszliśmy od tej surowcowej funkcji wiodącej na rzecz zrównoważonego rozwoju, czyli równoważnych funkcji lasu: surowcowej, edukacyjnej, ekologicznej i turystycznej. O tym przez cały rok przekonywało nas hasło: "Lasy dla ludzi".
Przygotowała Renata Machnik.