Polskie lasy w 2011 roku

Data publikacji: 30.12.2011 18:07
Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 18:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
, Autor - Glow Images/East News

POSŁUCHAJ

Polskie lasy w 2011 roku

To był dobry rok dla leśników, a temat śmieci był jednym z priorytetów gospodarki leśnej w 2011 roku.

Lasy w Polsce zajmują 1/3 terytorium naszego kraju. Rosną na obszarze 9 milionów hektarów i z roku na rok ciągle ich przybywa. Polskie lasy są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt. Czy to był dobry rok dla polskich lasów?

Lasy w Polsce są dostępne dla każdego. To w nich znajdziemy wytchnienie od cywilizacji i naładujemy akumulatory. W nich możemy uprawiać sport i turystykę, podglądać przyrodę i zbierać grzyby. Tym bardziej cieszy fakt, że to był dobry rok dla leśników.

Marian Pigan, dyrektor generalny Lasów Państwowych: Poradziliśmy sobie z dokończeniem prac, które rozpoczęliśmy po powodziach, po wichurach. Te powierzchnie zostały odnowione, posadziliśmy nowe pokolenia drzew, które już rosną.

Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych: Leśnikom udała się też walka z borecznikiem. W RDLP w Toruniu mieliśmy inwazję borecznika w tym roku. Boreczniki to taki owad, który atakuje drzewa, zjada je i niszczy. Żeby się z nim uporać, trzeba wydać bardzo duże pieniądze na opryski.

Ogromne kwoty wydają leśnicy też na sprzątanie lasów, rocznie to prawie 20 mln zł. Tylko w zeszłym roku zebrali 115 m3 odpadów.

Adam Pietrzak z RDLP w Olsztynie: By tę sytuację zmienić, coraz częściej są instalowane w lasach kamery. Są też tabliczki ostrzegające o monitorowaniu terenu. Kamery są niewielkie, mają pokrowce o maskujących barwach, a chowane są w różnych miejscach, np. dziupli, w krzakach, w pieńku.

Marian Pigan: Dzięki kamerom powoli spada liczba kradzieży drewna. Spada też ilość wywożonych do lasu śmieci. Sporo osób zostało pouczonych, sporo osób ukaranych. Współdziałamy ze strażą miejską i policją, a temat śmieci był jednym z priorytetów gospodarki leśnej w 2011 roku.

Anna Malinowska: Mimo że to wciąż walka z wiatrakami, to Polacy szanują las. Jest ich więcej od tych, którzy nie szanują i nie doceniają, co widać po wysypiskach śmieci w lasach, po rozjeżdżaniu quadami i samochodami terenowymi.

Jednym z priorytetów leśników w 2012 roku będzie udostępnianie lasu dla społeczeństwa i budowanie leśnych parkingów. Już teraz na terenie Lasów Państwowych istnieją 22 tysiące km szlaków pieszych, prawie 21 tys. km szlaków rowerowych i 3 tys. km szlaków konnych. Pozostaje mieć nadzieję, że to wielkie dobro narodowe będzie nam służyło jeszcze bardzo długo.

Przygotowała Dorota Świerczyńska.

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.