Dzień Polskiej Niezapominajki - święto przyrody z miłosnym przesłaniem

Data publikacji: 15.05.2013 11:38
Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 22:00
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - David Monniaux/Wikimedia Commons/lic. CC

POSŁUCHAJ

O inicjatorze Dnia Polskiej Niezapominajki, jego obchodach i znaczeniu mówią Mariusz Turczyk i Tomasz Sot (Cztery Pory Roku/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Jak wygląda niezapominajka opowiadają przedszkolaki, a Radosław Koniarz mówi o pracy Centrum Edukacji Przyrodniczej (Cztery Pory Roku/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Wójt gminy Jedlnia-Letnisko Piotr Leśnowolski i Jacek Karaśkiewicz z Nadleśnictwa Radom opowiadają o wspólnych działaniach edukacyjnych i turystycznych (Cztery Pory Roku/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Andrzej Zalewski, początki Dnia Niezapominajki

POSŁUCHAJ

Andrzej Zalewski, dlaczego niezapominajka?

- To święto niesie też przesłanie "nie zapomnij o mnie". Andrzej Zalewski zwrócił uwagę jak piękne mamy tradycje w Polsce i należałoby je kultywować, powinniśmy wydobywać z naszej kultury i tradycji to, co najlepsze - Mariusz Turczyk z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, które zapoczątkował redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio". Andrzej Zalewski prowadząc audycję w Walentynki doszedł do wniosku, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie.

- Ale przesłanie Andrzeja Zalewskiego było dużo głębsze, on zwrócił uwagę, że ekologia to nie tylko ochrona przyrody przez wielkie "O", czyli rezerwaty, parki i pomniki przyrody. To także każde działanie, które możemy wykonać w codziennym życiu. Oszczędzajmy wodę, energię, nie śmiećmy, nie palmy ognisk w miejscach nieodpowiednich, to wszystko mieści się w przesłaniu Niezapominajki - wyjaśnia Mariusz Turczyk z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Corocznie obchody Dnia Polskiej Niezapominajki odbywają się w Jedlni-Letnisku, miejscowości położonej na skraju Puszczy Kozienickiej. Właśnie to miejsce szczególnie upodobał sobie Jedynkowy redaktor. - Lasy Państwowe to prawie jedna trzecia naszego kraju, to przestrzenie otwarte, dla wszystkich. Idea Andrzeja Zalewskiego i przekaz Lasów Państwowych przyciągnęły się w sposób naturalny. Ośrodek w Jedlni powstał dawno temu, był ośrodkiem doskonalenia zawodowego leśników pracowników, a dziś jest miejscem spotkań - podkreśla Tomasz Sot, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Jak wygląda niezapominajka? Czym zajmuje się Centrum Edukacji Przyrodniczej przy nadleśnictwie  Nadleśnictwie Marcule? Na czym polega współpraca lokalnych władz i leśników oraz co czeka wszystkich, którzy zjawią się w Puszczy Kozienickiej i Puszczy Świętokrzyskiej? Zapraszamy do wysłuchania wszystkich relacji z "Czterech Pór Roku".

Karolina
Karolina Rożej nadaje z Jedlni-Letniska. Fot. PR

Więcej o obchodach Dnia Polskiej Niezapominajki na stronie www.niezapominajki.pl
"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 13.00. Zapraszamy!

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.