Dziś odbyło się spotkanie prokuratora generalnego z ministrem spraw wewnętrznych. - To wyjątkowe i bardzo ważne w dłuższej perspektywie. Po raz pierwszy w tak jednoznaczny sposób wspólnie doszli do wniosku, że warto przekazać opinii publicznej komunikat, iż przy pełnym zachowaniu całkowitej niezależności Prokuratury możliwe jest daleko idące współdziałanie przeciw zjawiskom związanym z nietolerancją, ksenofobią i ruchami ekstremistycznymi różnego rodzaju - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński w "Popołudniu z Jedynką"
Stowarzyszenie Nigdy Więcej monitoruje problem rasizmu od lat 90., a z ich obserwacji wynika, że problem ten obecny jest na stadionach, murach miast, w debacie publicznej, a ich charakter waha się od napisów po ideologicznie motywowane morderstwa. - Prowadzimy katalog incydentów rasistowskich tzw. Brunatną Księgę. W wydaniu za lata 2011-2012 odnotowaliśmy ok 30-procentowy wzrost w stosunku do poprzednich dwóch lat. Obawiamy się, że gdy będziemy opracowywać rok 2013 ten wzrost będzie jeszcze większy - powiedział Jacek Purski.
Jego zdaniem z tak częstymi w Polsce przejawami rasizmu czy antysemityzmu na stadionach można sobie poradzić tylko przy współpracy PZPN, klubów piłkarskich i instytucji prawa. Przykłady innych państw pokazują, że poprzez kampanie społeczne i konsekwentne karanie sprawców, którzy dopuszczają się propagowania mowy nienawiści na stadionach można z tymi zjawiskami walczyć - podkreślił.
W rozmowie z Zuzanną Dąbrowską minister Jabłoński dodał, że tak trudna kwestia wymaga współdziałania. - Zarówno prokuratura, jak i policja, bez właściwego oglądu problemów społecznych mogą dokonywać niewłaściwych rozstrzygnięć jednostkowych. Patrząc na to, co dzieje się w przestrzeni publicznej, widząc, że budzi się coś na kształt "antyspołeczeństwa" - jak nazywa to zjawisko minister Bartłomiej Sienkiewicz - staramy się właściwie zareagować. Jeśli wszyscy zaangażowani wykażą się determinacją, powinniśmy odnotować widoczne rezultaty.
Jakie jeszcze instytucje angażują się do walki z ksenofobią i co mówi o tym polskie prawo? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!
(asz)