Odrodzona-nieznana

Następny odcinek audycji dnia 30.06.2024 o godzinie 12:05

z 2

O AUDYCJI

Jaka była II Rzeczpospolita, jakie były jej blaski i cienie? O tym w audycji "Odrodzona-nieznana" Grzegorz Kalinowski rozmawia ze swoimi gośćmi: historykami, publicystami i badaczami kultury.

Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to okres w historii, w którym relacje naocznych świadków mieszają się z propagandą ówczesnych władz i obrazami czarnej legendy malowanymi przez historiografię PRL.

Świat, którego ostatni naoczni świadkowie jeszcze żyją, będący w wyobraźni wielu mitycznym i najpiękniejszym, bo wykreowanym po latach zaborów i zniszczeniach wojny, ale także pełnym kontrowersji, zaprzepaszczonych szans i porażek.

O tym, czy był to jak w piosence śpiewanej przez Aleksandra Żabczyńskiego "zaczarowany bajek świat", czy też czas autorytarnych rządów, które hasła walki z korupcją wykorzystały do tego, by po swojemu i dla swoich urządzić Polskę.

Emisja: niedziela, godz. 12.00. 

***

Grzegorz Kalinowski, autor programu i gospodarz studia, przez ponad dwadzieścia pięć lat pracował jako dziennikarz radiowy i telewizyjny, komentator sportowy, ale wcześniej nauczyciel historii, a obecnie współpracownik miesięcznika Skarpa Warszawska, a od blisko dziesięciu lat pisarz. Spod ręki Kalinowskiego wyszło kilkanaście powieści sensacyjnych i przygodowych, których akcja rozgrywa się w międzywojennej Polsce. W każdej z nich tłem są prawdziwe wydarzenie historyczne, a bohaterami drugie planu są osoby znane z kart podręczników historii.

cover