Wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia dla najmłodszych oraz pobudzonych dzieci, przyłóżkowe aparaty rentgenowskie i radiologiczne stacje diagnostyczne - takie właśnie sprzęty dla dziecięcej medycyny ratunkowej zostaną sfinansowane z niedzielnej zbiórki. W Polsce wciąż brakuje oddziałów ratunkowych dla małych pacjentów, więc pomoc w tym zakresie jest bardzo ważna.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz piąty organizuje zbiórkę na dziecięce ratownictwo medyczne. Pierwsza składka na ten cel odbyła się w 1996 roku. Za zebrane środki kupiono: nowoczesne aparaty rentgenowskie, łóżka i stoły ortopedyczne oraz terenowe karetki pogotowia. Dwa lata później ponownie prowadzono zbiórkę na ratownictwo dziecięce, co zakończyło się zakupem: ambulansów wypadkowych, desek ortopedycznych oraz noszy podbierających. Sprzęt zakupiony przez Fundację Jurka Owsiaka kosztował tysiące złotych.
Pomoc WOŚP dla ratownictwa dziecięcego jest ogromna, co wciąż nie rozwiązuje problemu ratownictwa medycznego w naszym kraju, które nie wyróżnia pacjenta pediatrycznego w sposób szczególny. - Leczenie dziecka jest zupełnie inne i kompletnie inaczej wygląda podejście do małego pacjenta - mówi Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej.
Urazy kości czy złamania są leczone u dzieci w zupełnie inny sposób niż u dorosłych. - Choćby prosty dostęp dożylny wymaga innych umiejętności u pacjenta, który waży 5 kg i takiego, który waży 90. Wymiary, rozmiary, sprzęt, wielkość urządzeń dla dzieci są zupełnie inne - komentuje dr Bohdan Maruszewski, szef Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka.
Niezwykłe serduszko na 22. Finał WOŚP! Może być twoje >>>
Ile szpitalnych oddziałów ratunkowych przystosowanych dla dzieci działa w całym kraju? Dlaczego powstanie nowych jednostek tego rodzaju jest tak ważne? Posłuchaj całej rozmowy.
Materiał przygotowała Dorota Świerczyńska.
sm/pg
22. Finał WOŚP. O małego pacjenta trzeba zadbać inaczej - Jedynka - polskieradio.pl