Dziejopisarze powstania styczniowego

Data publikacji: 05.02.2014 12:00
Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 13:05
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Scena z powstania styczniowego, obraz Tadeusza Ajdukiewicza z 1875 roku
Scena z powstania styczniowego, obraz Tadeusza Ajdukiewicza z 1875 roku, Autor - Wikipedia/Public Domain

POSŁUCHAJ

Dziejopisarze powstania styczniowego (Kronika powstania styczniowego/Jedynka)

O powstaniu pisano bardzo dużo jeszcze w czasie jego trwania. Po jego upadku również powstały setki dzieł poświęconych zmaganiom polsko-rosyjskim. W audycji wspominamy imponujący dorobek polskich historyków.

Na 100. rocznicę w 1963 roku prof. Eligiusz Kozłowski przygotował ogromną bibliografię dotyczącą powstania. Liczyła 10 tysięcy pozycji. Dziś o powstaniu styczniowym można by z pewnością znaleźć co najmniej drugie tyle książek, artykułów, szkiców, a także audycji radiowych i telewizyjnych. My też dokładamy swoją cegiełkę do tej wielkiej bibliografii.

Nasz powstańczy serial liczy już 57 audycji, jesteśmy zatem rekordzistami radiowymi. W jednej z poprzednich audycji prezentowaliśmy Walerego Przyborowskiego, autora kilkunastotomowej historii powstania. Prof. Stefan Kieniewicz w swym wielkim dziele "Powstanie Styczniowe" cytował Przyborowskiego 114 razy. My cytowaliśmy profesora Kieniewicza też co najmniej ze sto razy, bo po prostu profesor Stefan Kieniewicz był, jest, i długo chyba będzie najwybitniejszym dziejopisarzem naszego narodowego zrywu.

W audycji przypomnimy dorobek naukowy związany z Powstaniem Styczniowym nie tylko prof. Kieniewicza, ale i prof. prof. Franciszki Ramotowskiej, Eligiusza Kozłowskiego oraz Wiesława Cabana. Zapraszają Dorota Truszczak, dr Janusz Osica i red. Andrzej Sowa.

(ag, pg)

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.