Wydaje się, że nie. Ukazy rosyjskie podpisał car 2 marca, ale zanim znalazły się na terenie Królestwa minęło trochę czasu. Były problemy z przetłumaczeniem tekstu na język polski, ponadto wielu oligarchów nie akceptowało postanowień (nieoficjalnie oczywiście, bo rozporządzenia carskie należało a priori akceptować).
Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>
Do nich należał namiestnik Królestwa Teodor Berg więc nie zależało mu, aby carska nowina trafiła do chłopów zbyt szybko. A więc skoro ukaz carski pojawił na wsi około15-20 marca, odpowiedź Rządu Narodowego trafiła w samą porę.
Ukaz carski na pewno narobił dużo złego. Rosjanie użyli go w sytuacji, kiedy nie byli pewni, jak długo będą się męczyć militarnie z powstańcami. Zaś powstanie już dobiegało końca, chociaż trwał na stanowisku Romuald Traugutt i jego rząd. Tak przy okazji, czy Traugutt nie powinien zmienić miejsca zamieszkania, czy jego mieszkanie na Smolnej jest bezpieczne?
Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.
(ag)
Powstańczy rząd odpowiada na carskie ukazy - Jedynka - polskieradio.pl