W tym kontekście watykanista zwrócił uwagę na kryzys duchowieństwa oraz brak dowartościowania kobiet we wspólnocie Kościoła katolickiego. - Te kwestie połączone z seksualnością i relacjami ludzkimi zostały zamrożone podczas pontyfikatów Jana XXIII i Jana Pawła II. Ponownie zajął się nimi papież Franciszek - zauważył włoski dziennikarz.
Watykanista podkreślił, że jedną z najważniejszych kwestii podjętych przez Jana Pawła II były prawa człowieka. - W czasie, gdy Polska odzyskała niepodległość zrozumiał, że jest nie tylko papieżem Polakiem, który interesował się jedynie własnym krajem, ale zmienił się w jeszcze bardziej powszechnego papieża, który walczył o godność i wolność każdego człowieka na całym świecie - powiedział Marco Politi w rozmowie z księdzem Krzysztofem Ołdakowskim. Przypomniał, że Jan Paweł II pielgrzymując wielokrotnie do Ameryki Południowej wspierał proces demokratyzacji tamtejszych dyktatur.
Politi podkreślił również w "Popołudniu z Jedynką" że Jan Paweł II rozpoczął kanonizowanie zwykłych ludzi. - Tłumaczył to faktem, że świętość nie jest zarezerwowana tylko dla duchowieństwa. Każdy może zostać świętym w swoim codziennym życiu. To ważny znak dla Kościoła katolickiego - stwierdził włoski dziennikarz.
Marco Polit nie ma wątpliwości, że Jan Paweł II pozostanie jedną z największych postaci XX wieku. - Nie zawiódł - podsumował watykanista.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
W niedzielę Jan Paweł II oraz Jan XXIII zostaną świętymi Kościoła katolickiego. Na transmisję mszy kanonizacyjnej zapraszamy do radiowej Jedynki.
"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!
tj, pg
Watykanista Marco Politi: Jan Paweł II był trochę jak Napoleon - Jedynka - polskieradio.pl