W związku z procesem kanonizacyjnym Ojca Świętego Jana Pawła II, jednym z najkrótszych w historii Kościoła, powstał dokument "Jan Paweł II - Santo subito. Świadectwa świętości", w którym twórcy zadają pytanie: w jaki sposób Jan Paweł II jest wciąż obecny wśród ludzi.
- Ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II, wciela się tu w postać reportera, jest kimś, kto spotyka ludzi w odległych częściach globu i kulturach, szukając aktualnie obecności papieża - mówi w Jedynce reżyser filmu Piotr Dziubak .
W północnej części Kanady, w małej wspólnocie Eskimosów ks. Oder pozostawił relikwie Jana Pawła II. - Oni cieszyli się tak, jakby papież był u nich osobiście - dodaje w rozmowie z ks. Krzysztofem Ołdakowskim. W dokumencie ukazane są osoby, które zostały uzdrowione za wstawiennictwem Jana Pawła II, a ich przypadki zostały uwzględnione w procesie beatyfikacyjnym - s. Marie Simone Pierre i kanonizacyjnym - Floribeth Mora Diaz.
- W Japonii z kolei mamy świadectwo praktykującej buddystki, która doznała ciężkiej choroby i sama uznaje, że Janowi Pawłowi II zawdzięcza, że dziś wciąż może pracować - opowiada reżyser zwracając uwagę, że uzdrowienia za wstawiennictwem papieża Polaka dotyczą nie tylko chrześcijan.
Nie chodzi też jedynie o uzdrowienia w aspekcie fizycznym. W Myanmarze twórcy filmu spotkali młodą siostrę, która inspirację znalazła w przemówieniu Jana Pawła II i jego słowach "Otwórzcie drzwi Chrystusowi". - W przyszłym roku prawdopodobnie będą tam pierwsze wybory demokratyczne. W tym kontekście widać, że Jan Paweł II coś zaproponował i jest dalej obecny - podsumowuje.
Premiera filmu, który radiowa Jedynka objęła swoim patronatem, już 2 maja w kinach w całej Polsce. Z tej okazji do Polski przyjedzie także uzdrowiona Floribeth Mora Diaz.
(asz)
Buddystka, Eskimosi, chorzy - oni doświadczyli obecności Jana Pawła II - Jedynka - polskieradio.pl