Gimbusy dalekie od ideału. Niesprawne hamulce, wycieki paliwa, brak świateł...

Data publikacji: 10.09.2014 09:59
Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 10:25
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
, Autor - Glow Images/East News

POSŁUCHAJ

Bezpieczna droga do szkoły. Jaki jest stan techniczny gimbusów? (Sygnały dnia/Jedynka)

W całej Polsce trwają kontrole pojazdów, które dowożą dzieci do szkół. Do tej pory najgorzej wypadły gimbusy na Dolnym Śląsku. Takie gimbusy wożą nasze dzieci

Jak wyjaśnia Mariusz Karczmarz z Dolnośląskiego Oddziału Inspekcji Transportu Drogowego, sprawdzany jest stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców.

Alvin Gajadhur, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wymienia, że do często spotykanych usterek szkolnych autobusów należą luzy w układzie kierowniczym, łyse opony czy niesprawne układy hamulcowe. - W jednym przypadku nawet paliwo lało się spod pojazdu i to strumieniem. To jest brak odpowiedzialności przewoźników i kierowców, którzy ryzykują życie i zdrowie przewożonych dzieci - podkreśla Gajadhur.

Jak dodaje, najgorsze wyniki dotychczasowych kontroli odnotowano na Dolnym Śląsku. Zatrzymano tam dokumenty 23 z 78 kontrolowanych gimbusów.

Na Mazowszu problem jest znacznie mniejszy. Tu na 51 autobusów 3 okazały się niesprawne technicznie.

Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji zwraca uwagę, że w znacznie lepszym stanie są autobusy oznakowane jako gimbusy. Gorzej jest w przypadku floty prywatnych przewoźników. - Ta świadomość prawna, ta dyscyplina zwłaszcza w obszarze trzeźwości za kierownicą jest coraz większa. Często zatrzymujemy autobus do kontroli dlatego, że rzuca się w oczy - wyjaśnił.

Konkolewski zasugerował, by rodzice zgłaszali do kontroli nieoznakowane autobusy szkolne, bo wtedy na pewno zostaną sprawdzone.

Materiał dla "Sygnałów dnia" przygotowała Dorota Świerczyńska.

bk, pg

Nowy wspaniały świat
Nowy wspaniały świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.