Fryderyk Nietzsche i jego polskie korzenie. Dlaczego idealizował Polaków?

Data publikacji: 05.03.2015 03:27
Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 09:27
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Za życia Fryderyka Nietzschego jego dzieła nie sprzedawały się w dużych nakładach, podczas gdy obecnie jest jednym z najczęściej cytowanych myślicieli kultury europejskiej
Za życia Fryderyka Nietzschego jego dzieła nie sprzedawały się w dużych nakładach, podczas gdy obecnie jest jednym z najczęściej cytowanych myślicieli kultury europejskiej, Autor - Wikipedia Commons/ Domena Publiczna

POSŁUCHAJ

Friedrich Nietzsche i jego myśl filozoficzna (Z filozofią na ty/ Jedynka)

Przez niektórych był odbierany jako filozof sprzyjający nazistom. - Takiego Fryderyka Nietzschego nie było - mówi Stanisław Gromadzki.

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że pewne myśli filozofa zostały wyrwane z kontekstu i przysposobione do tej ideologii.
Fryderyk Nietzsche chorował od najmłodszych lat, choć nie wiadomo na co. - Miał również kłopoty ze wzrokiem, co rzutowało na kształt jego myśli. Wybierał się na długie spacery, podczas których starał się z dala od książek myśleć o tym, co było dla niego istotne - wyjaśnia Stanisław Gromadzki z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Był bardzo oczytany, zajmował się filozofią i kulturą starożytną.

Fryderyk Nietzsche mówił również o swoich polskich korzeniach. - Miał wyidealizowaną wizję Polaków, jako ludzi, którzy są bardzo niezależni, czemu miałoby służyć liberum veto - mówi Stanisław Gromadzki. Gość Jedynki wyjaśnia, kim byli przodkowie wielkiego filozofa.

Tytuł audycji: Z filozofią na ty

Gość: Stanisław Gromadzki (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 4.03.2015

Godzina emisji: 23.38

(sm/ag)

Jedyne takie miejsce
Jedyne takie miejsce
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.