"Każdy rozumie, że byłoby rzeczą chwalebną dotrzymywać wiary i postępować w życiu szczerze, a nie podstępnie. Jednak doświadczenie naszych czasów uczy, że tacy dokonali wielkich rzeczy, którzy mało przywiązywali wagi do dotrzymywania wiary, i którzy chytrze potrafili usidlać mózgi ludzkie, a w końcu wzięli przewagę nad tymi, którzy zaufali ich lojalności" - nieprzypadkowo właśnie od tego cytatu z traktatu "Książę" rozpoczęła się audycja o Niccolo Machiavellim, włoskim filozofie, prawniku, pisarzu i dyplomacie.
- To dobrze oddaje całą literaturę Machiavelliego. Zwraca przede wszystkim uwagę na pewną nowość, która pojawiła się w dobie Renesansu, czyli myślenie o ułomnościach człowieka, które są nie do przezwyciężenia, o naszych atawizmach, o egoizmie, o tym, że nasza natura nie jest tylko czysto rozumowa. Ludźmi rządzą popędy, emocje i interesy. To do nich powinnien być dostosowany przekaz polityczny, a instytucje polityczne budowane ze względu na nie - tłumaczy dr Rafał Wonicki.
Z audycji można się również dowiedzieć m.in. za co Niccolo Machiavelli został oskarżony o spisek i z myślą o kim napisał "Księcia".
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Gość: dr Rafał Wonicki (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 25.03.2015
Godzina emisji: 23.34
pg/tj
Gdyby nie Machiavelli, nie byłoby "House of Cards" - Jedynka - polskieradio.pl