Prezydent proponuje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Ma on na celu wprowadzenie zasady, że wszelkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika. Bronisław Komorowski zawarł tę zasadę w projekcie noweli Ordynacji podatkowej, który złożył w Sejmie w grudniu ubiegłego roku. Po pierwszym czytaniu w styczniu, trafił do komisji, potem do podkomisji. Prace nad projektem wciąż trwają – zdaniem prezydenta zbyt wolno. Zmian w systemie podatkowym miałoby też dotyczyć jedno z pytań referendum, które zaproponował prezydent Komorowski.
Ministerstwo pracuje nad nową ordynacją podatkową
Wiceminister finansów Janusz Cichoń tłumaczył, że trwają prace nad kluczowym projektem w sprawie nowej ordynacji podatkowej - ogólnych zasad prawa podatkowego. - Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy wykluwał się projekt prezydencki, powoływano komisję kodyfikacyjną prawa podatkowego - powiedział Janusz Cichoń. - Po raz pierwszy w polskiej historii pisaniem prawa podatkowego zajmują się niezależni eksperci, komisja kodyfikacyjna ... - mówił gość Jedynki.
Wybory prezydenckie 2015 - czytaj więcej >>>
Co zakłada projekt prezydencki?
W prezydenckim projekcie zaproponowano, by w przypadku wybranych i nadużywanych przesłanek zawieszenia oraz przerwania biegu przedawnienia ograniczyć sumę okresów przerw i zawieszeń do 3 lat. W efekcie zobowiązania podatkowe przedawnią się nie później niż po 8 latach, co ma zwiększyć pewność obrotu gospodarczego. Zniesiona ma być też możliwość nieprzedawniania się zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką (na nieruchomości) lub zastawem skarbowym (na ruchomościach).
Nad prezydenckim projektem zmiany Ordynacji pracuje sejmowa podkomisja ds. monitorowania systemu podatkowego. Na początku kwietnia sejmowa komisja finansów, zgodnie z sugestią MF, wystąpiła do marszałka Sejmu, by zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o wykładnię wyroku z października 2013 r. Trybunał uznał w nim za sprzeczne z konstytucją to, by zobowiązania podatnika w ogóle się nie przedawniały.
Jak podkreśliła szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska, zapytanie do TK nie dotyczy kwestii in dubio pro tributario (czyli rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika), lecz przedawnienia. Wcześniej Skowrońska deklarowała, że mimo inicjatywy zwrócenia się do Trybunału, prace nad prezydenckim projektem trwają
Prezydent rozpisał referendum. Ma się odbyć 6 września
Prezydent podpisał w środę wniosek o zarządzenie referendum, dotyczącego między innymi jednomandatowych okręgów wyborczych. Odbyłoby się ono 6 września. Bronisław Komorowski powiedział dziennikarzom, że tematem referendum będzie wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, zmiana systemu finansowania partii politycznych i wprowadzenie zasady interpretacji przepisów podatkowych na korzyść obywatela. Prezydent podkreślił, że jest to jedna z najważniejszych spraw dla działania państwa.
Zgodnie z prawem, prezydent skierował wniosek w sprawie referendum do marszałka Senatu. Decyzję o rozpisaniu powszechnego głosowania podejmą senatorowie.
Komorowski powiedział dziennikarzom, że referendum nie przesądzi o wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych. Pokaże jednak stanowisko społeczeństwa w tej sprawie, a decyzję podejmie parlament.
Co może czekać podatnika? Kiedy spodziewać się zmian? Czy jest spór między prezydentem a ministrem finansów? O tym więcej w nagraniu audycji.
Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: wiceminister finansów Janusz Cichoń
Data emisji : 13.05.2015
Godzina emisji: 15.32
agkm
Wiceminister finansów: wątpliwości rozstrzygajmy na korzyść podatnika - Jedynka - polskieradio.pl