Największym bogactwem Darłowa jest wspaniała linia brzegowa i unikalne położenie wśród rzek i jezior. W granicach Darłowa znajduje się 5 kilometrów szerokich, piaszczystych plaż, a przez środek miasta przepływa rzeka Wieprza, dzieląc miasto na część wschodnią i zachodnią. Plaża zachodnia chętniej wybierana jest przez turystów szukających aktywnych form spędzania czasu. Z kolei plaża wschodnia to miejsce, które upodobały sobie rodziny z dziećmi i osoby szukające ciszy i spokojnego relaksu.
Miasto dwukrotnie otrzymało prawa miejskie (w 1270 i 1312 roku). Najwybitniejszym mieszkańcem Darłowa był książę Eryk I Pomorski (1382-1459) - król Danii, Szwecji i Norwegii, zjednoczonych Unią Kalmarską. Stąd też Darłowo od kilkunastu lat używa nazwy Królewskie Miasto.
W centrum miasta znajduje się zamek króla Eryka - obecne Muzeum Zamek Książąt Pomorskich. Będąc w Darłowie warto ponadto zwiedzić kościół Mariacki, w którym pod kościelną wieżą znajduje się Mauzoleum Pomorskie z sarkofagami Króla Eryka, Elżbiety, żony ostatniego księcia pomorskiego i Jadwigi - księżniczki Pomorza. Na darłowskim rynku znajduje się fontanna - Pomnik Rybaka, którą w roku 1919 wykonał sławieński rzeźbiarz Wilhelm Gross jako pomnik ku czci ludzi morza.
O bogatej historii Darłowa opowiada przewodnik Leszek Walkiewicz. Duża część jego opowieści poświecona jest królowi erykowi. - To był ostatni wiking i pierwszy playboy Europy - żartuje.
ag/kd
Poznaj Darłowo od kuchni i od portu - Jedynka - polskieradio.pl