22 sierpnia 1980 do Stoczni Gdańskiej przybyli Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki i Andrzej Celiński, by przedstawić treść apelu 64 intelektualistów, którzy poparli postulaty strajkowe. - Wywołało to duży aplauz, a gdy chcieli wracać, Wałęsa powiedział: tu jesteście potrzebni, pracujcie - wspomina ówczesny działacz Komitetu Obrony Robotników Henryk Wujec.
Mazowiecki, który współtworzył Klub Inteligencji Katolickiej, był rededaktorem naczelnym miesięcznika "Więź", a jako poseł w 1968 roku wystąpił z interpelacją w obronie pobitych i aresztowanych studentów, w Stoczni Gdańskiej przystąpił do tworzenia Komisji Ekspertów, która miała wspierać strajkujących. Działacze opozycji demokratycznej w czasach PRL wspominają, że zdarzały się różnice stanowisk, zwłaszcza że doradcy również obawiali się radzieckiej interwencji.
Doświadczenie Tadeusza Mazowieckiego przydało się szczególnie podczas negocjacji ze stroną rządową. Posłuchaj całego nagrania, w którym późniejszy premier wspominał czas po podpisaniu porozumień sierpniowych. O Tadeuszu Mazowieckim opowiadają także współpracownicy z KIK i KOR.
Przygotował: Krzysztof Horwat
Data emisji: 21.08.2015
Godzina emisji: 15.45
Dziesiąty odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".
W relacji zostały wykorzystane fragmenty wypowiedzi Tadeusza Mazowieckiego z filmu "Solidarność. Czas spotkania" w reżyserii Anny Marii Mydlarskiej.
asz/jp
Tadeusz Mazowiecki. Człowiek, który wynegocjował NSZZ - Jedynka - polskieradio.pl