Wina, przebaczenie, krzywda. Jak okiełznać trudne emocje?

Data publikacji: 27.11.2015 05:13
Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 09:41
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Poczucie winy i poczucie krzywdy. Jak tworzy się mechanizm powstawania takich odczuć, których niemal wszyscy w ciągu życia doznajemy, a które to nasze życie nam zaburzają?
Poczucie winy i poczucie krzywdy. Jak tworzy się mechanizm powstawania takich odczuć, których niemal wszyscy w ciągu życia doznajemy, a które to nasze życie nam zaburzają?, Autor - VIKTOR HANACEK/picjumbo/CC

POSŁUCHAJ

Rozmowa na temat poczucia winy i krzywdy cz. 2 (Muzyka nocą/ Jedynka)

POSŁUCHAJ

Rozmowa na temat poczucia winy i krzywdy cz. 1 (Muzyka nocą/ Jedynka)

Poczucie winy może wywołać spustoszenie w naszych emocjach i prowadzić do depresji. Jak radzić sobie z wyrzutami sumienia i doznaniem krzywdy?

Zdaniem psychologa poczucie winy jest dobre, bo oznacza, że mamy wgląd w siebie oraz przekonanie, że zrobiliśmy coś, co wywołuje w nas wyrzuty sumienia. - Już sam fakt, że to dostrzegamy jest z punktu widzenia psychoterapii dobrym początkiem do zmiany. Poczucie winy pojawia się wtedy, gdy osoba, która go doświadcza zrobiła coś, co było niezgodne z jej systemem wartości i co skrzywdziło innych ludzi - mówi dr Adam Kłodecki.

W programie mówiliśmy o tym, jak ma się krzywda do poczucia winy, radziliśmy jak przezwyciężyć problem przebaczania oraz mówienia "przepraszam" i wyjaśniliśmy, czym jest przerośnięte i nieadekwatne poczucie winy. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadzi: Anna Falkiewicz

Gość: dr Adam Kłodecki (psycholog, wykładowca SWPS)

Data emisji: 26.10.2015

Godzina emisji: 0.10

sm/pg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.