Siła polskiej gospodarki ma opierać się na pięciu filarach. Na ich wzmocnienie i rozbudowę w kolejnych 25 latach wydamy ponad bilion złotych. Mateusz Morawiecki, minister rozwoju podczas prezentacji programu tłumaczył, że środki na inwestycje zostaną pozyskane między innymi z funduszy unijnych wraz z wkładem własnym, na tę kwotę składa się też potencjał inwestycyjny spółek skarbu państwa i polskich firm. Wicepremier mówił też o kapitale drzemiącym w nadpłynności banków czy pieniądzach, które pochodzą z Polskiego Funduszu Rozwoju. A jaki jest plan inwestycji?
Mateusz Morawiecki popdkreślał konieczność odbudowy polskiego przemysłu. - Polska ma jeszcze przemysł, nie zlikwidowaliśmy wszystkiego, aczkolwiek trzeba pamiętać, że dwie trzecie polskiego eksportu jest elementem firm zagranicznych - zauważył. Plan zakłada też budowę przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorców i zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwoju i tworzenia innowacji.
W tym celu ma powstać tzw. konstytucja dla firm. - Znajdą się tam transparentne warunki do prowadzenia biznesu z punktu widzenia elementów skarbowych i regulacyjnych - podkreślił wicepremier. "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" kładzie też nacisk na promocję polskiego eksportu. - Przedsiębiorca, który odniósł sukces na podwórku krajowym, powinien ekspandować ponieważ poprzez to (…) w większym stopniu buduje swój własny kapitał - mówił Morawiecki.
Jakie są szanse na zrealizowanie tych założeń? Marta Masłowska zapytała ekspertów, na ile realny jest tzw. plan Morawieckiego. Ważną część tego planu stanowią programy rozwojowe poszczególnych gałęzi gospodarki. Jakie są ich założenia, sprawdzała Dorota Świerczyńska.
Przygotowały: Marta Masłowska, Dorota Świerczyńska
Data emisji: 22-25.02.2016, 29.02.2016
Godzina emisji: 6.40
Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia".
pkur/ag
Plan Morawieckiego - cykl Jedynki cz.5 - Jedynka - polskieradio.pl