- Cała sytuacja wokół Trybunału jest formą "polityzacji" tego organu, ale nie jest to zaskoczenie nawet w perspektywie światowej. Być może mamy zły klucz doboru osób zasiadających w Trybunale Konstytucyjnym, bo zbyt często są one identyfikowane z konkretnymi opcjami politycznymi, a to nadaje takiemu sporowi rangę politycznego - uważa prof. Wawrzyniec Konarski.
- Prawnikom akademikom udałoby się porozumieć w sprawie kształtowania tej instytucji. Politycy absolutnie nie są w stanie dojść do konsensusu, ponieważ traktują Trybunał Konstytucyjny podobnie jak cały szereg różnych elementów prawa, jak instrument walki. Uznają, że jeśli przejmą jedną czy drugą instytucję, to uzyskają przewagę nad oponentami - ocenia prof. Andrzej Zybała.
Jakie są dalsze możliwe scenariusze rozwoju sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego? Jak spór polityczny wpływa na społeczeństwo? Jakie konsekwencje międzynarodowe dla Polski może mieć spór wokół Trybunału i opinia Komisji Weneckiej? Czy polscy politycy to patrioci?
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: prof. Wawrzyniec Konarski (Uniwersytet Jagieloński), prof. Andrzej Zybała (Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 12.03.2016
Godzina emisji: 8.39
gs/mk
Dyskusja wokół Trybunału Konstytucyjnego to spór prawny czy polityczny? - Jedynka - polskieradio.pl