Marek Balicki przypomniał, że w art.68 Konstytucji RP jest napisane, iż każdy obywatel ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych na równych zasadach, a dziś te prawo nie działa w stosunku do setek tysięcy obywateli, którzy utrzymują się wyłącznie z umów o dzieło, albo tych, którzy są wykluczeni społecznie. - Przedstawione założenia reformy systemu zdrowia zasługują na poparcie, choć brak tam konkretnych celów jakie reforma ma osiągnąć - ocenił Balicki.
- Zmiany są konieczne, ale istnieje poczucie niepewności ze strony chorych, czy pomoc otrzymają na czas i czy zgodnie ze stanem obecnej wiedzy - stwierdził prof. Pieńkowski. Opowiedział się za zdecentralizowaniem zarządzania i położył nacisk na badania racjonalności wydatkowania środków publicznych na ochronę zdrowia.
Szymon Chrostowski zwrócił uwagę na starzejące się polskie społeczeństwo, co oznacza konieczność zwiększania nakładów, może nawet w większym jeszcze stopniu, niż resort zdrowia planuje dziś.
Podczas debaty dyskutowano także o darmowych lekach dla emerytów, o podziale szpitali wg. profili funkcjonowania, zmianach infrastruktury specjalistycznych przychodni oraz o nieuwzględnianych dotychczas przy planowaniu nakładów na służbę zdrowia kosztów pośrednich i koszów społecznych.
Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Henryk Szrubarz
Goście: Szymon Chrostowski (prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie i prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych), prof. Tadeusz Pieńkowski (onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi) , Marek Balicki (członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP, były minister zdrowia)
Data emisji: 2.08.2016
Godzina emisji: 17.30
ab/bch
Powszechny dostęp do świadczeń zdrowotnych jest realny? - Jedynka - polskieradio.pl