Pierwsze objawy mogą przez pacjenta, ale i lekarza, zostać zbagatelizowane, bo osłabienie, senność, zmęczenie czy brak koncentracji nie są kojarzone z jednym konkretnym schorzeniem.
Mając na uwadze, że stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą nieprzewidywalną, eksperci twierdzą, że potrzebna jest zmiana podejścia do leczenia. Przyszłością jest terapia spersonalizowana, dostosowana do potrzeb pacjenta i aktywności choroby, a nie do administracyjnego podziału programów lekowych obowiązujących od bardzo dawna.
Naukowcy i lekarze twierdzą, że jeśli wiemy, że aktywność choroby jest bardzo duża od początku i SM przebiega agresywnie, powinniśmy rozpocząć leczenie od podania leku bardziej aktywnego, co umożliwia ustabilizowanie stanu neurologicznego i uzyskanie długiego czasu możliwej remisji.
Jaka jest etiologia SM, jakie objawy daje ta choroba, z jakimi ograniczeniami w życiu pacjenta się wiąże oraz ile terapi współczesna medycyna oferuje cierpiącym na stwardnienie rozsiane, dowiesz się z nagrania audycji.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: prof. Jerzy Kotowicz (neurolog z Akademickiego Centrum Medycznego w Warszawie), Tomasz Połeć (przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego), Milena Trojanowska (pacjentka chorująca na SM)
Data emisji: 8.12.2016
Godzina emisji: 19.11
mg/ab