Jak przyznał dr Marcin Piotrowski sytuacja na Bliskim Wschodzie od dziesięcioleci nie jest stabilna, a wręcz z roku na rok pogarsza się, co powoduje m.in., że napływ uchodźców będzie trwał. - Nie widzę końca konfliktu w Syrii, ponieważ łączy się on z szerszym konfliktem religijnym na Bliskim Wschodzie między szyitami i sunnitami. Konfliktem, który trwa nadal w Iraku. Wątpię, żeby ten rok przyniósł jakąkolwiek poprawę - ocenia gość "Debaty Jedynki".
Urszula Pytkowska-Jakimczyk zwraca uwagę, że Iran od zawsze chciał być najważniejszym graczem w regionie. - To się nie zmienia. Iran rozdaje swoje karty i wciąż idzie do przodu - podkreśla.
Zdaniem dr Łukasza Fydereka znaczenie Iranu wzrasta. - Czynnikiem zasadniczym, który na to wpływa jest ograniczenie zaangażowania USA na Bliskim Wschodzie. Patrząc na ten region z perspektywy historycznej był on przez ostatnie 100 lat zdominowany przez graczy spoza regionu. Do połowy XX wieku były to Francja i Wielka Brytania, później USA i ZSRR, a później same Stany Zjednoczone - przypomina. Jednak Barak Obama dokonał redefinicji strategii USA, które uznały, że w kontekście zwiększającej się potęgi Chin konieczne jest skoncentrowanie się na regionach kluczowych, które z perspektywy USA stanowią Azja Wschodnia i Europa.
Czy rozwiązanie 20-letniego konfliktu w Libanie, może pomóc położyć kres wojnie w Syrii? Czy Iran ma szansę stać się głównym rozgrywającym na Bliskim Wschodzie? Co Polska może zyskać na zacieśnianiu relacji z Iranem? Dlaczego ten kraj jest tak trudnym partnerem biznesowym? Jaka jest na prawdę pozycja kobiet w Iranie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Witold Gadowski
Goście: dr Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagieloński), dr Marcin Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Urszula Pytkowska-Jakimczyk (Zakład Iranistyki Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 30.01.2017 r.
Godzina emisji: 17.25
gs