Napoleon nazywał go "bohaterem północy". Thomas Jefferson "najczystszym synem wolności". Caryca Katarzyna Wielka "bestią". Juliusz Verne umieścił jego portret w gabinecie Kapitana Nemo w książce "20 000 mil podmorskiej żeglugi".
Tadeusz Kościuszko, bo o nim mowa, to bohater narodowy Polski i Stanów Zjednoczonych. Swoją inżynierską wiedzą zasłużył się w walce o niepodległość tych drugich. W ojczyźnie został przywódcą powstania w obronie Konstytucji 3 Maja i niepodległości, które mimo heroicznej walki zakończyło się klęską i III rozbiorem. Dlaczego w rosyjskiej niewoli podpisał tzw. "lojalkę", co niektórzy historycy nazywają najczarniejszą kartą jego życia?
W roku 1769, kiedy Kościuszko miał 23 lata i wyjeżdżał jako absolwent Szkoły Rycerskiej na stypendium do Paryża, urodził się książę Józef Poniatowski, w czasach napoleońskich naczelny wódz wojsk polskich Księstwa Warszawskiego, który zdobył Lublin, Zamość, Kraków, sięgnął do Lwowa. W 1813 roku poległ w Bitwie Narodów pod Lipskiem, która była próbą rozbicia przez boga wojny trzech rozbiorców Polski. Czy zginął od kuli swoich francuskich sojuszników jak sugerują współcześni badacze?
O ich sukcesach i porażkach w służbie ojczyźnie opowiada w audycji prof. Andrzej Nowak.
Tytuł audycji: Historia żywa
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)
Data emisji: 4.02.2017
Godzina emisji: 15.11
gs/ab
Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski w walce o niepodległość - Jedynka - polskieradio.pl