Ostry konflikt dyplomatyczny na linii Turcja - Holandia

Data publikacji: 14.03.2017 18:39
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 19:44
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
 Izabela Kloc , Mieczysław Kasprzak, Kazimierz Kleina i prowadzący audycję Marek Mądrzejewski
Izabela Kloc , Mieczysław Kasprzak, Kazimierz Kleina i prowadzący audycję Marek Mądrzejewski, Autor - Wojciech Kusiński/PR

POSŁUCHAJ

Izabela Kloc , Mieczysław Kasprzak i Kazimierz Kleina o napięciu Holandia-Turcja (Debata Jedynki)

Holenderskie władze uniemożliwiły udział przedstawicieli tureckiego rządu w wiecach organizowanych w ich kraju, w związku z referendum w Turcji, które ma zmienić system z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki. Podobny brak zgody spotkał Turcję ze strony Niemiec. Wg ONZ w Turcji żyje obecnie 3 mln uchodźców z Syrii. Czy Europie grozi fala zalania tymi uchodźcami? 

- To jest trudna sytuacja, jaka do tej pory nie miała miejsca w Unii Europejskiej - oceniła posłanka PiS Izabela Kloc. - Kwestie dyplomacji zawsze były objęte pewnym rygorem, który tutaj został złamany. Sytuację trzeba rozpatrywać pod kątem dokonywanych w Turcji i w Holandii referendum i wyborom o dużym znaczeniu i dla Turcji, i dla Holandii. Po stronie holenderskiej nastąpiło zaostrzenie kursu, co upatruję jako spór związany z kwestiami wyborczymi i mam nadzieję, że ten spór się nie zaogni i nie doprowadzi do większych reperkusji. Sądzę, że trzeba podchodzić do tego spokojnie i obserwować - stwierdziła Izabela Kloc. 

quotes
Kazimierz Kleina Wizyta obcego ministra w jakimś kraju powinna być wcześniej przygotowana i uzgodniona. Takie wizyty mają swoje cele i nie mogą być skierowane tylko do jakiejś grupy obywateli

Senator PO Kazimierz Kleina także zwracał uwagę na szerszy kontekst związany z wyborami w Holandii, Niemczech i Francji, gdzie też są duże mniejszości tureckie. Jest przekonany, że decyzje, jakie podjęły rządy Holandii i Niemiec, były słuszne. - Wizyty ministrów mają charakter międzyrządowy i międzypaństwowy. Jeśli ktoś z wizyty ministra chce zrobić użytek wewnątrz własnego kraju, to uważam, że to jest niesłuszne. Podobnie byśmy oceniali, gdyby ktoś chciał w taki sposób prowadzić kampanię w Polsce - ocenił poseł Kleina.

Zgadzając się z przedmówcami, że sytuacja jest bardzo skomplikowana, poseł PSL Mieczysław Kasprzak przypomniał, że "Turcja, na podstawie umowy z UE, buforuje napływ uchodźców do Europy. Bardzo sprytnie Erdoğan to rozegrał i teraz będzie używał szantażu. Europa musi się poruszać bardzo ostrożnie. Jeżeli zacznie grozić Turcji, to Erdoğan wypowie umowę". - Kraje europejskie słusznie postępują, blokując wejście Turków do robienia propagandy na terenie ich krajów. Wiece propagandowe to się robi u siebie w kraju - dodał poseł Kasprzak.

quotes
Mieczysław Kasprzak Metody, jakie stosuje Turcja, są nie do zaakceptowania przez społeczność europejską (brak poszanowania praw człowieka, przejęcie władzy absolutnej przez Erdoğana)

Czy umowa Unia - Turcja będzie dotrzymywana, czy Turcję stać na konflikt z Unią, czy oczekująca od wielu lat na przyjęcie do EU "pójdzie w objęcia Putina", dlaczego władze unijne nie mówią, jakie remedium na tę sytuację ma Unia Europejska? O tym także dyskutowali goście Marka Mądrzejewskiego. 

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Goście: Izabela Kloc (posłanka PiS,przewodnicząca Sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej), Mieczysław Kasprzak (poseł PSL, były wiceminister gospodarki), Kazimierz Kleina (senator PO, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych)

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 17.23

ab/jp

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.