Historia z Czelabińska będzie się powtarzać. Jak mamy się przygotować?

Data publikacji: 21.03.2017 00:46
Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 10:59
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Niebo nad Czelabińskiem, gdy w miasteczko uderzył meteoryt
Niebo nad Czelabińskiem, gdy w miasteczko uderzył meteoryt, Autor - SandiaLabs via Foter.com / CC BY-NC-ND

POSŁUCHAJ

Jak obronić ziemię przed asteroidami? (Eureka/ Jedynka)

- Lubię żartować, że kosmos to jedyny rynek, który jest nieograniczony i wciąż rośnie - mówi w radiowej Jedynce dr Grzegorz Brona z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W historii naszej planety zdarzały się przypadki wielkich katastrof, kiedy meteoryty lub asteroidy uderzały w Ziemię. Dr Grzegorz Brona przyznaje, że nieustannie istnieje taka groźba, jednak nie powinniśmy się tym zbyt mocno przejmować, bo jest niskie prawdopodobieństwo takiego wypadku. - Przypomina to losowanie w Lotto, bo mamy niewielką szansę na wylosowanie szczęśliwego numeru, natomiast ludzie grają, bo na to liczą. Z drugiej strony podobną szansę mamy na zginięcie w katastrofie, związanej z uderzeniem jakiegoś obiektu kosmicznego w Ziemię - opowiada Gość Jedynki.

Takie rzeczy jak meteoryt, który w 2013 roku uderzył w rosyjskie miasteczko Czelabińsk będą się powtarzały i dlatego warto być przygotowanym. - By zabezpieczyć się przed takimi zagrożeniami musimy wiedzieć skąd nadciągają, kiedy to się stanie i czy są dla nas niebezpieczne, czy nie - mówi naukowiec z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Dlaczego to ważne, by Polska miała własnego satelitę? Jak inwestycje w przemysł kosmiczny zwracają się w gospodarce? O tym w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Gość: dr Grzegorz Brona (wydział Fizyki UW, prezes firmy Creotech Instruments)

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/pg

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.