Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.
Jak powiedziała Ivana Bilkova, zwyczaje są zbliżone do polskich, ale święta poprzedza zielony czwartek. Tego dnia gospodyni musi ugotować coś zielonego np. szpinak. Na Morawach w Wielki Piątek od domu do domu chodzą chłopcy z kołatkami, przypominając, że nie ma dzwonów, które miały w tym czasie "polecieć" do Rzymu. Z kolei Wielka Sobota to w Czechach Biała Sobota.
Podobnie jak w Polsce, ważnym elementem świąt jest jajko, symbolizujące nowe życie. Gość Jedynki dodała, że z dzieciństwa pamięta też biszkoptowe baranki. Z mięs na stoły trafia jagnięcina i królik. Pokarmy w Czechach święci się w przystrojonym koszyczku, ale w regionach, gdzie produkuje się wino, do poświęcenia wkłada się też butelkę tego trunku. - To jest też dar od pana Boga, że możemy uprawiać winorośl - wyjaśniła tę tradycję Bilkova.
Czy w Czechach na Wielkanoc przygotowuje się pisanki? Czy istnieje tradycja polewania się wodą? Dlaczego dziewczęta zwyczajowo w tym czasie bije się rózgą? Odpowiedzi na te pytania w audycji. Z rozmowy z gościem, dowiadujemy się także, co w polskiej Wielkanocy zadziwia Czechów.
W audycji przybliżono także wielkanocne zwyczaje na zachodzie Węgier. Tematem politycznym była przyszłość Partnerstwa Wschodniego i stojące przed nim wyzwania.
"Wyszehradio" to cykliczna audycja powstająca przy współpracy Polskiego Radia z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wspólny projekt ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych naszych krajów, a przez to przybliżenie społeczeństw państw należących do V4.
Do słuchania zapraszamy w każdą niedzielę w godz. 20.30-21.00.
Tytuł audycji: Wyszehradio
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Gość: Ivana Bilkova (dyrektor Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego)
Data emisji: 16.04.2017
Godzina emisji: 20.30
fc/gs
Wielkanoc po czesku. Czym się różni od naszych świąt? - Jedynka - polskieradio.pl