Wywiezieni na pustkowie, Autor - Komisja Historyczna Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków
2 maja ruszyła kampania społeczna Polskiego Radia "Wielki Powrót" i cykl audycji realizowanych i emitowanych przez Program 1 Polskiego Radia oraz Polskie Radio 24.
Głównym celem projektu jest przygotowanie Polaków i polskiej opinii publicznej do akcji repatriacyjnej Polaków ze Wschodu, w szczególności z Syberii i Kazachstanu.
"Dzień Repatrianta w radiowej Jedynce" 2 maja zainaugurował akcję "Wielki powrót". Przez cały dzień słuchacze mogli poznać materiały zrealizowane przez Edytę Poźniak i Piotra Pogorzelskiego w Irkucku i okolicach.
3 maja o godzinie 20.33 Polskie Radio 24 wyemitowało audycję Grzegorza Ślubowskiego "Syberia-Polska. Operacja POWRÓT", która była pierwszą z cyklu cotygodniowych audycji pod tym tytułem.
Oprócz tego w radiowej Jedynce w ramach pasma Noc z Jedynką w godz. 0.00-3.00 (noc z czwartku na piątek) będzie nadawana nocna audycja z udziałem słuchaczy "Powroty Polskie". Pierwsze wydanie już w piątek 5 maja.
Akcja ma pomóc w przygotowaniu opinii publicznej do akcji repatriacyjnej Polaków ze wschodu poprzez:
- przedstawienie losów Polaków, którzy znaleźli się na szeroko rozumianej Syberii w Rosji. W rozumieniu tym termin Syberia to nie tylko geograficzny zasięg tego terytorium, ale także dzisiejszy północny Kazachstan, także Kirgistan, a nawet ziemie dzisiejszego Tadżykistanu i Uzbekistanu. Na obszary te trafiali Polacy w różnych okresach historycznych i w różnym charakterze. Byli to uczestnicy Powstań Narodowych zesłani przez władze carskie na katorgę, byli również zesłańcy z lat istnienia Związku Sowieckiego, którzy w ramach stalinowskich represji trafiali w głąb komunistycznego państwa. W okresie istnienia Imperium Rosyjskiego byli to także dobrowolni osadnicy, szukający możliwości lepszego życia za Uralem, a także inteligencja, która na obszarach Imperium Rosyjskiego Szukała możliwości pracy zawodowej. Wszystkie te grupy zaznaczyły się w dziejach Rosji i Związku Sowieckiego, wnosząc niejednokrotnie istotny wkład w rozwój szeroko rozumianych ziem Syberyjskich.
- ukazanie dzisiejszego życia Polaków na Syberii i pokazanie ich losów w Polsce. Temu ma służyć debata zorganizowana i przeprowadzona w Programie 1 Polskiego Radia na żywo z udziałem publiczności.
- uświadomienie, kim są ludzie, którzy przyjeżdżają do Polski na podstawie ustawy repatriacyjnej, a także na podstawie Karty Polaka. Na antenie radiowej Jedynki odbędzie się też cały dzień poświęcony powrotom Polaków z Syberii. Nasz cykl ma przygotować grunt pod powroty potomków "Sybiraków" do Polski i będzie się przyczyniał do zmniejszenia niebezpieczeństwa odrzucenia tych ludzi, jako obcych, przez współczesnych Polaków.
Nieznajomość dziejów wspólnot polskich żyjących przez dziesięciolecia z dala od kraju może doprowadzić do nieporozumień z przybyszami, a nawet lokalnych konfliktów. Dlatego wiedza o tych społecznościach i konkretnych osobach może, w opinii autorów cyklu, takim nieporozumieniom zapobiec.
Temu służy też wyprodukowanie słuchowisk i audycji dokumentalnych. Reportaże mają być umieszczone na płycie i później na ich podstawie mogą być prowadzone lekcje w szkołach.