Szef działu zagranicznego PAP proponuje, by zastosować rozróżnienie na to, jak podział na lewicę i prawicę rozwijał się na Zachodzie z rozdzieleniem Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich oraz tego, jak ten model rozwijał się w Polsce. - W naszym kraju podlegał on zasadniczym zaburzeniom, bo był nałożony na okres intensywnych zmian systemu. Zanim komunizm w Polsce upadł, model transformacji był narzucany przez międzynarodowe instytucje finansowe - opowiada Jarosław Guzy.
Jak dodaje prof. Rafał Chwedoruk z UW, praźródłem tych zjawisk było bankructwo Stanów Zjednoczonych po wojnie w Wietnamie i wycofanie się z parytetu dolara w złocie, co spowodowało ogromne zmiany, m.in. kryzys naftowy. - Polski fenomen polegał na tym, że my wkraczaliśmy w świat, który zaczynał przeżywać strukturalny kryzys, zarówno w wymiarze modelu ekonomicznego, jak i liberalnej demokracji, z czego zupełnie nie zdawaliśmy sobie sprawy. Obraz świata zachodniego według Polaków był bardzo idealistyczny i pozbawiony niuansów - wyjaśnia politolog.
O wyboistych drogach lewicy i prawicy na świecie mówimy więcej w nagraniu audycji.
Tytuł audycji: Kontra-punkt
Prowadzi: Grzegorz Ślubowski
Goście: prof. Rafał Chwedoruk (Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski), Jarosław Guzy (szef działu zagranicznego PAP, komentator międzynarodowy)
Data emisji: 1.05.2017
Godzina emisji: 21.10
sm/mg
Jak blisko lewicy do prawicy? Na rozdrożach dzisiejszej polityki - Jedynka - polskieradio.pl