Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości nie uważa, że wydane decyzje to polityczny sukces partii rządzącej. - Ta ostatnia sprawa to próba podważenia legalności obecnego kształtu Trybunału Konstytucyjnego. Sądy Najwyższe nie mają uprawnień do badania konstytucyjności wyboru o prezesa - mówił poseł.
Inne zdanie na temat orzeczenia TK wyraził poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Myrcha przyznając, że jest to dowód na obejmowanie parasolem ochronnym nominatów partii rządzącej. - Sprawa, która była dzisiaj rozstrzygana przed Sądem Najwyższym ma znaczenie dla funkcjonowania instytucji - w tym przypadku Trybunału Konstytucyjnego. Pojawiło się pytanie: czy sądy polskie mają uprawnienie, żeby skontrolować czy wewnątrz TK doszło do naruszenia prawa? - pytał na antenie gość radiowej Jedynki.
Paweł Grabowski wyraził opinię, że prawo powinno być dostosowywane do potrzeb współczesnych obywateli. - Partia Kukiz '15 stoi na stanowisku, że Konstytucja potrzebuje fundamentalnych zmian. Musimy dopasować system prawny, który mamy, ponieważ jest w nim coraz więcej luk - mówił poseł Kukiz '15.
Czy decyzje Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego mają znaczenie w kontekście istniejącego sporu wokół TK i wymiaru sprawiedliwości? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Marcin Horała (PiS), Arkadiusz Myrcha (PO), Paweł Grabowski (Kukiz`15)
Data emisji: 12.09.2017
Godzina emisji: 17.26
ac/mz
Co wynika z orzeczenia TK i decyzji Sądu Najwyższego? - Jedynka - polskieradio.pl