Młodzi ludzie wobec historii żołnierzy wyklętych

Data publikacji: 11.11.2017 08:49
Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 11:02
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Po zakończeniu II wojny światowej wielu polskich żołnierzy dalej walczyło z sowieckim okupantem. Rada Jedności Narodowej wzywała ich do złożenia broni w odezwie z 17 maja 1945 roku
Po zakończeniu II wojny światowej wielu polskich żołnierzy dalej walczyło z sowieckim okupantem. Rada Jedności Narodowej wzywała ich do złożenia broni w odezwie z 17 maja 1945 roku, Autor - Wikipedia

POSŁUCHAJ

Historia żołnierzy wyklętych inspiracją dla młodych (Polaków portret własny/Jedynka)

Dlaczego młodzi ludzie interesują się losami żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego?

Wydawałoby się, że młodzież nie interesuje się historią, a zwłaszcza historią żołnierzy wyklętych. Nic bardziej mylnego, choć w czasach PRL żołnierze wyklęci byli przedstawiani jako bandyci.

- To nie było tak do końca, że ci ludzie nie mieli co ze sobą zrobić i szli do lasu. Oni często nie mieli innego wyboru. - mówił Kajetan Rajski, publicysta. Przypomina, że Armia Krajowa na początku nie była negatywnie nastawiona do armii radzieckiej. Była choćby współpraca z czerwonoarmistami podczas operacji Ostra brama, czyli zajęcia Wilna. Dopiero potem żołnierzy rozbrajano i wcielano do komunistycznego wojska albo zsyłano. Podobnie z oficerami, którzy byli mordowani, bądź zsyłani na Syberię.

Gość Jedynki opowiada o losach "wilcząt", czyli dzieci żołnierzy wyklętych, a także próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak popularyzowanie historii rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny "Inki" czy Józefa Franczaka "Lalusia", który zginął w 1963 roku, poszerza naszą świadomość własnej historii.

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Kajetan Rajski (publicysta, redaktor naczelny kwartalnika "Wyklęci", autor książki "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych" i jej kontynuacji)

Data emisji: 10.11.2017

Godzina emisji: 20.13

ag





cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.