Wydarzeniem artystycznym dnia było prapremierowe czytanie przez aktorów Teatru Śląskiego sztuki biograficznej o Józefie Conradzie Korzeniowskim, autorstwa Ingmara Villqista, w jego reżyserii. Sztuka opowiada o wizycie pisarza w Zakopanem (1914), gdy był już uznanym pisarzem i pokazuje różne tropy interpretacji postaci. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Universitatis Varsoviensis we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 160. rocznicę urodzin pisarza. Premiera sztuki nastąpi w dniu urodzin Conrada, tj. 3. grudnia, w Teatrze Śląskim w Katowicach.
- Nie zgadzam się z opinią, że jest to literatura anachroniczna - mówi profesor Wiesław Ratajczak. Jego zdaniem pytania, jakie zadawał Conrad są pytaniami bardzo aktualnymi. Daje przykład powieści "Tajny agent" z początku XX wieku, w której jest analiza zachowania obłąkanego terrorysty wyruszającego na ulice Londynu z ładunkiem wybuchowym mogącym w każdej chwili eksplodować. Sprawa bardzo aktualna dziś. To przykład wizjonerstwa pisarza.
Ingmar Villqist, autor i reżyser sztuki o Conradzie przyznaje, że pisanie dramatu o artyście jest niezwykle trudne. Sztukę osadził w 1914 roku w Zakopanem, gdzie pisarz spotkał wiele postaci z życia literackiego, kultury i polityki. - Żeby to było wiarygodne potrzeba było solidnej bazy faktograficznej - podkreśla. Taką bazą było 2-tomowe dzieło Zdzisława Najdera "Józef Konrad Korzeniowski".
Kto - według rozmówcy - spośród pisarzy o polskim rodowodzie jest obok Conrada rozpoznawalny na całym świecie? Posłuchaj całej rozmowy. W audycji również felieton Ewy Heine "Trzy minuty o teatrze".
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Michał Montowski
Goście: Ingmar Villqist (pisarz i reżyser), literaturoznawcy: prof. Wiesław Ratajczak, dr Agnieszka Adamowicz-Pośpiech, dr hab. Andrzej Juszczyk
Data emisji: 19.11.2017
Godzina emisji: 22.11
ag