Niepotrzebnie podtrzymujemy kult klęski?

Data publikacji: 23.11.2017 12:35
Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 13:35
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Lutsenko_Oleksandr/shutterstock.com/cc

POSŁUCHAJ

Niepotrzebnie podtrzymujemy kult klęski? (Bez pośpiechu/Jedynka)

To, jak widzimy samych siebie, co o sobie sądzimy, jakie mamy poczucie własnej wartości bardzo często bierze się z naszej wiedzy o historii, o historii Polski.

Ten wizerunek historii ostatnich stuleci jest mocno pesymistyczny. Być może pokutuje jeszcze romantyczna wizja świata, kiedy Polska była pod zaborami, kiedy byliśmy państwem, ale tylko w tej warstwie duchowej, ponieważ Polska nie istniała na mapach świata. Wszystko to, co Polskę stanowiło odbywało się w domach, w życiu prywatnym. Wtedy być może narodził się ten mit klęski - przegranych powstań, cierpienia, martyrologii.

Po odzyskaniu niepodległości koncentrowaliśmy się na odkrywaniu białych plam, a wśród tych białych plam również było nieszczęście - cierpienie Żołnierzy Wyklętych, przegrana Solidarności, stan wojenny, ujawnianie brzydkich fragmentów naszych biografii. Być może w związku z tym, to nasze widzenie Polski, naszej historii, jest jakieś takie ułomne, kulawe. Bohaterskie, ale ten kult klęski ciągle pokutuje.

Czy można to zmienić? Czy nasze poczucie wartości może ulec zmianie w momencie, kiedy poznamy rzetelnie naszą historię i będziemy odwoływali się do tych rzeczy, które były chwalebne, dumnie i piękne? Na ten temat rozmawialiśmy w audycji "Bez pośpiechu" z historykiem dr hab. Pawłem Skibińskim.

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że nie można ograniczać się jedynie do nieszczęśliwych kart naszej historii. - Wielu Polaków frustruje się z tego powodu. Odrzucają polskie doświadczenie historyczne, widząc w nim przede wszystkim element obciążający. Wydaje mi się, że to wynika z dość jednostronnego spojrzenia. W ostatnich stu, dwustu latach było też mnóstwo rzeczy, które pokazywały ogromną zdolność do samoorganizacji, realizacji dużych przedsięwzięć, choć nie brakowało błędów - wskazał historyk.

Dr hab. Paweł Skibiński ma dostęp do potężnego archiwum kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jaką wizję Polski, polskości, naszych sukcesów tam można odkryć? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Bez pośpiechu w cyklu Twarzą w twarz

Gość: dr hab. Paweł Skibiński (historyk, Uniwersytet Warszawski)

Daty emisji: 22.11.2017

Godzina emisji: 20.18

kk/ag

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.