Akcja wysiedlania ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski rozpoczęła o świcie 28 kwietnia 1947 r. i trwała około trzech miesięcy. Działania prowadzone były często w sposób brutalny i bezwzględny. W ciągu kilku miesięcy na Ziemie Zachodnie i Północne przymusowo przesiedlono ponad 140 tys. Ukraińców. Tereny objęte akcją sięgały daleko na północ, aż po Kodeń, czyli Podlasie.
Operacja wywózki przebiegała zazwyczaj w sposób dość brutalny i bezwzględny. Ludność zmuszana była do opuszczania swoich domów w ciągu 2-3 godz. Wysiedlone wsie rabowano, a często później też palono albo zasiedlano przez nowych osadników. Tak aby nikt już nie mógł tam wrócić.
Bezpośrednim pretekstem dla rozpoczęcia deportacji stało się zastrzelenie 28 marca 1947 w okolicy Baligrodu wiceministra obrony narodowej gen. Karola Świerczewskiego. Wobec zamieszkujących południe Polski Ukraińców zastosowano zbiorową odpowiedzialność.
Krzysztof Ziemiec opowiada, co go skłoniło do napisania tej książki, zwłaszcza, że nie ma powiązań rodzinnych z wysiedloną ludnością. Jak zbierał materiały i jak docierał do ostatnich świadków wydarzeń nie tylko na terenie południowo-wschodniej Polski, ale także na Warmii, Mazurach, Pomorzu, gdzie już zostali.
Krzysztof Ziemiec w latach 80 jako młody chłopak wielokrotnie wyprawiał się z plecakiem w Bieszczady. To wówczas od miejscowych i innych podobnych górskich łazików dowiedział się o mieszkających tam przed laty Ukraińcach, Łemkach i Bojkach i tym co działo się w tej okolicy tuż po wojnie.
Posłuchaj całej rozmowy.
Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"
Gość: Krzysztof Ziemiec (dziennikarz TVP1, autor licznych wywiadów, publikacji prasowych i pozycji książkowych)
Data emisji: 1.12.2017
ag
Krzysztof Ziemiec i jego książka "Wysiedleni. Akcja "Wisła" 1947" - Jedynka - polskieradio.pl