O tym debatowali goście Jedynki: Krystyna Skowrońska (PO), Janusz Szewczak (PiS) i Grzegorz Długi (Kukiz'15).
Krystyna Skowrońska łączy przyjęcie przez Polskę euro z nową perspektywą finansową UE.
- Teraz jest chyba dobry moment, bo nowa perspektywa finansowa, sposób finansowania i dbanie o to, jak będzie wyglądał polski budżet są rzeczą ważną. Z funduszy spójności w nowej perspektywie będziemy otrzymywać mniej pieniędzy. Szacuje się, że będzie to ok. 35 – 40 proc. mniej. Możemy to wyrównać, przystępując lub rozpoczynając akcesję i otrzymując dodatkowe środki z UE. To by dawało nam taką szansę – powiedziała Krystyna Skowrońska.
Janusz Szewczak uważa, że nie należy przyjmować euro bez uprzedniej zmiany konstytucji.
- Moim zdaniem kompletną niedorzecznością jest mówienie dziś o przyjmowaniu euro w Polsce, dlatego że bez zmiany konstytucji nie ma mowy o przyjmowaniu tej waluty. W artykule 227 w rozdziale 10 jest napisane, że centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski, który dba o wartość polskiego złotego - przyznał polityk Prawa i Sprawiedliwości.
Grzegorz Długi nie widzi praktycznych korzyści ze zmiany waluty.
- Jeżeli euro będzie tylko instrumentem ekonomicznym, to będzie można się zastanawiać. Na razie takim instrumentem nie jest. Bezpośrednich korzyści z przyjęcia euro dla zwykłego śmiertelnika nie ma, bo w tej chwili, jak ten zwykły śmiertelnik pojedzie na wakacje do Włoch, to wcale nie jest tak, że musi wymieniać więcej pieniędzy - stwierdził polityk.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Krystyna Skowrońska (Platforma Obywatelska), Janusz Szewczak (Prawo i Sprawiedliwość), Grzegorz Długi (Kukiz'15)
Data emisji: 27.02.2018
Godzina emisji: 17.25
abi/mg
Przyjęcie euro przez Polskę. Czy teraz jest dobry moment, by o tym rozmawiać? - Jedynka - polskieradio.pl