Ludzie nauki: optyczne czujniki do wykrywania wirusów

Data publikacji: 26.03.2018 20:57
Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 12:59
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Pixabay

POSŁUCHAJ

Jak połączyć naukę o DNA ze sztuką origami? (Eureka/Jedynka)

Na początku marca Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła nazwiska laureatów programu HOMING, skierowanego do młodych naukowców-doktorów, którzy chcą realizować projekt badawczy w Polsce. Laureatka tego programu - dr Izabela Kamińska, była gościem Krzysztofa Michalskiego.

Badaczka będzie realizowała projekt pt. "Optyczne czujniki pojedynczych biocząsteczek oparte na DNA origami". Jego głównym celem jest wykrywanie pojedynczych wirusów przy pomocy specjalnie do tego zaprojektowanych czujników.

Jak połączyć naukę o DNA ze sztuką składania papieru? – Mówiąc w skrócie, polega to na tym, że wykorzystywana jest jedna długa nić, tzw. rusztowanie, które składa się z około 7-8 tys. nukleotydów. Dodatkowo wykorzystuje się około 200 krótkich nici takich około 20-50 par zasad. Te króciutkie nici, tzw. zszywki, są projektowane w ten sposób, żeby łączyć się z odpowiednimi fragmentami tej dużej nici. Krótka nić może w sposób komplementarny przyłączyć się do dwóch fragmentów długiej nici i dzięki temu powoli zaczyna ją zwijać w kształt, który uprzednio sobie zaprojektowaliśmy – wyjaśniła badaczka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka

Gość: dr Izabela Kamińska (Instytut Chemii Fizycznej PAN)

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 19.09

abi

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.