Pacjenci skarżą się też na silny ból głównie w stawach a także na zaburzenia ostrości wzroku. W audycji wyjaśniliśmy mechanizmy, które prowadzą do SM, a także powiedzieliśmy jakie są w tej chwili terapie pozwalające żyć z SM.
Nie zabrakło też refleksji nad sytuacją kobiet z SM. Ukazał się właśnie raport Kobiety z SM przygotowany przez MERCK-wiodącą firmę naukowo-technologiczną działającą w Polsce od 1992 r. Okazuje się, że kobiety w Polsce są często źle diagnozowane. Aż 21% z nich na pierwszej wizycie otrzymuje błędną diagnozę a lekarze potrzebują średnio aż 4 wizyt, aby rozpoznać stwardnienie rozsiane.
Choroba ogranicza też realizację planów zawodowych i rodzinnych. 32% kobiet rezygnuje z ubiegania się o nową pracę czy awans a 22% rezygnuje ze studiów. 38% kobiet z małych miejscowości z rozpoznanym SM całkowicie rezygnuje z kontunuowania swojej kariery zawodowej ze względu na częste wizyty kontrolne czy wyjazdy do szpitala poza miasto zamieszkania.
Co wywołuje SM? Czy można je całkowicie wyleczyć? Jakie są nietypowe objawy SM? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: "Eureka
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: Dr n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska (neurolog, Klinika Neurologii, SP Centralny Szpital Kliniczny WUM), Magdalena Fac (Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego), Milena Trojanowska, pacjentka z SM
Data emisji: 24.05.2018
Godzina emisji: 19.10
kh
Życie ze stwardnieniem rozsianym - Jedynka - polskieradio.pl