- Pamiętam, że w tym czasie zaczęły realizować się nasze marzenia. W ciągu kilku miesięcy leczenia głuchoty w Polsce, zrozumieliśmy, że to nie może zależeć od kilku osób. Narodziła się wizja powstania ośrodka, który będzie mógł zapewnić stałą opiekę zarówno dla osób, które nie słyszą od urodzenia jak też dla osób, które wyszły ze świata ciszy, ale muszą być pod opieką przez całe swoje życie - wspomina prof. Henryk Skarżyński.
Podczas otwarcia ośrodka była obecna ówczesna premier Hanna Suchocka oraz ministrowie jej gabinetu. - W tamtym okresie zazwyczaj inaugurowano otwarcia dużych szpitali. Nasza placówka była wielkości przychodni, ale była pierwszą tego typu w Polsce, drugą w Europie i trzecią na świecie - dodaje gość.
Pierwszy ośrodek, zajmujący się implantologią dla osób słyszących i niedosłyszących, zaczął prowadzić przełomowe badania w tym kierunku. - Już wtedy przewidywaliśmy, że implanty można stosować nie tylko w całkowitej głuchocie, ale również w częściowej, która jest znacznie trudniejsza do leczenia - przekonuje.
Pierwsza operacja odbyła się z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego w 1992 roku. W czasie tworzenia się ośrodka, członkom zespołu przyświecała idea wdrożenia innowacyjnych rozwiązań dla pacjentów i stworzenie nowych szans. O tych początkach świat mógł usłyszeć między innymi, dzięki rozwijającej się technologii informatycznej. - Pierwsze nasze dokonania, zaczęliśmy transmitować za pomocą internetu. W 2002 roku wykonaliśmy pierwszą na świecie operację leczenia częściowej głuchoty, która była pokazana w sieci. Udało się to znakomicie przygotować - mówi prof. Henryk Skarżyński.
Do wysłuchania rozmowy zapraszamy w nagraniu audycji.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzący: Daniel Wydrych i Krzysztof Grzesiowski
Gość: Henryk Skarżyński (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach)
Data emisji: 14.07.2018
kb/kh
Światowe Centrum Słuchu świętuje ćwierćwiecze istnienia - Jedynka - polskieradio.pl