- Zakup takiej kolekcji przez Ministerstwo wzbudza różne dyskusje – mówi dr Beata Skrzydlewska z Katedry Muzeologii UKSW i przypomina, że zakupiono łącznie 86 tysięcy obiektów muzealnych. - Gdyby to wszystko zsumować i te wszystkie dzieła podzielić na pieniądze, które można by było zyskać, to wydaje się, że to sto milionów euro to nie jest kwota, którą państwo przepłaciło – zaznacza. - Umowa obejmuje także ewentualne roszczenia, związane z możliwym odzyskaniem ok. 840 dzieł z kolekcji – dodaje.
- Nie jest to tylko kwestia jednego czy dwóch znanych publicznie i bardzo cennych obrazów, ale kilkuset tysięcy artefaktów jednej z najsłynniejszych i najstarszych polskich kolekcji muzealnych – dodaje dr hab. Piotr Majewski z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. - Cała sfera transakcji i negocjacji była poddawana kontroli organów, które się tym zajmują i one dotychczas nieprawidłowości nie stwierdziły – odpowiada.
- Państwo w sensie czysto informacyjnym źle rozegrało sprawę. Społeczeństwo powinno być przygotowane do tego, że toczą się takie negocjacje – opowiada Janusz Miliszkiewicz, publicysta. – Należało ludzi o tym przekonać, że rzeczywiście to było merytorycznie uzasadnione, a tego do dziś nie zrobiono – mówi. Gość audycji dodaje, że Ministerstwo powinno wyjaśnić, dlaczego pieniądze przelano do Liechtensteinu. - Tego ludziom nie wyjaśniono, a to jest błąd, bo to rodzi plotki – dodaje.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Rozmawiał: Witold Gadowski
Goście: Beata Skrzydlewska (UKSW), Janusz Miliszkiewicz (publicysta), dr hab. Piotr Majewski (Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów)
Data emisji: 15.10.2018
Godzina emisji: 17.27
kwh