Urodzony 4 maja 1939 roku w Jerozolimie Amos Oz (Amos Klausner) był uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy izraelskich. Był współzałożycielem organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz), a także wykładowcą literatury na Uniwersytecie im. Ben-Guriona w Beer Szewie.
Tworzył w języku hebrajskim. Uznanie na całym świecie zyskał dzięki wydanej w 1968 roku powieści "Mój Michał", a wielki rozgłos przyniosły mu powieści "Czarna Skrzynka" z roku 1987 oraz "Poznać kobietę" z 1989 roku. W 2002 roku Amos Oz został uhonorowany medalem "Zasłużony dla Tolerancji". 20 marca 2013 roku pisarz otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.
- Nawet bez Nobla umrę szczęśliwy. Dostałem wiele nagród literackich i żadna z nich nie zmieniła mojego życia. Specjalny medal należy się raczej mojej żonie, za wytrzymanie ze mną tak długo - mówił kilka lat temu w radiowej Jedynce.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której również podsumowanie działalności Instytutu Polonika, festiwal Opera Rara w Krakowie i "Kandyd" z muzyką Leonarda Bernsteina w Operze Bałtyckiej.
Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Anna Stempniak
Rozmawiała: Magda Mikołajczuk
Data emisji: 30.12.2018
Godzina emisji: 22.06
abi
"Nawet bez Nobla umrę szczęśliwy". Wspominamy Amosa Oza - Jedynka - polskieradio.pl