Historia człowieka, który doprowadził do największej klęski wywiadu PRL

Data publikacji: 08.01.2019 16:30
Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:46
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne, Autor - Caranfinwen/Pixabay

POSŁUCHAJ

Rozmowa z Piotrem Jeglińskim (Pasja życia/Jedynka)

- Zawsze starałem się mówić prawdę, a jeśli nie mogłem jej mówić, to milczałem - mówił w audycji Piotr Jegliński - wydawca, publicysta, działacz opozycji demokratycznej, założyciel emigracyjnego wydawnictwa "Editions Spotkania", obiekt inwigilacji SB, niedoszła ofiara zamachu.

Służba bezpieczeństwa planując zlikwidować Jeglińskiego zwerbowała jednego z kurierów. Jegliński przez zdemaskowanie współpracownika SB doprowadził pośrednio do największej klęski wywiadu PRL. Historia ta posłużyła za scenariusz spektaklu teatru telewizji pt. "Operacja Reszka". W trakcie stanu wojennego Piotr Jegliński był uczestnikiem akcji balonowych - wysyłania balonów z ulotkami z Bornholmu do Polski. 

- Pamiętam chwilę, kiedy naprawdę poczułem, że moje życie jest zagrożone. To było już w 1978 roku już po wydaniu pierwszych dwóch numerów "Spotkań". Dostałem zamówienie z Kijowskiej Akademii Nauk na wydane dwa numery "Spotkań", ale przede wszystkim na książkę ks. Bukowińskiego. Domyśliłem się, że interesuje się mną KGB – mówił Piotr Gliński.  

W audycji Piotr Jegliński mówił o sprawie listu gończego pod zarzutem szpiegostwa wydanego przez władze PRL, który został wycofany dopiero w roku 2000. Gość odniósł się również do zarzutów części publicystów oraz współpracowników, zarzucających Jeglińskiemu w liście otwartym kontakty biznesowe z byłymi oficerami SB w połowie lat 90.

Zapraszamy do wysłuchania. 

Tytuł audycji: "Pasja życia" w cyklu "Twarzą w twarz"

Gość: Piotr Jegliński (wydawca, publicysta, działacz opozycji demokratycznej, założyciel emigracyjnego wydawnictwa "Editions Spotkania")

Data emisji: 7.01.2018

Godzina emisji: 23.10

abi

 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.