Stanisław Wyspiański lepszy niż Vincent van Gogh

Data publikacji: 13.01.2019 22:10
Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 13:35
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Plakat wystawy "Wyspiański" w MN w Krakowie
Plakat wystawy "Wyspiański" w MN w Krakowie, Autor - mat. promocyjne

POSŁUCHAJ

Kulturalna Jedynka 13 stycznia godz. 22:10

15 stycznia mija 150 rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego - malarza, grafika, scenografa, wybitnego dramaturga, reformatora teatru. W Muzeum narodowym w Krakowie mozna ogladać wystawę "Wyspiański". Od wtorku (15.01) będą na niej nowe eksponaty.

Stojąc przed ścianą, na której są prezentowane rysunki Wyspiańskiego dyrektor muzeum, dr hab. Łukasz Gaweł przyznaje, że jest pełen podziwu dla artysty. - Widzimy, jaki ogrom pracy Wyspiański wykonał robiąc studia roślin, które później przenosił na polichromie franciszkańskie - mówi. Zwraca uwagę, że mniej więcej w tym samym czasie van Gogh namalował "Irysy", które znane są na całym świecie. Jego zdaniem, rośliny Wyspiańskiego nie są gorsze, a nawet są piękniejsze. - Na pewno widać tu jedna rzecz. Nie jestem pewien, czy van Gogh kochał irysa, ale jestem przekonany, że Wyspiański swoje kwiaty i rośliny, które tak pieczołowicie tworzył na potrzeby franciszkanów kochał bezgranicznie - ocenia dyrektor.

Za co pokochał Wyspiańskiego Józef Chełmoński, choć wcześniej nie szanował twórczości młodszego kolegi? Czy obrazy Wyspiańskiego mogą pachnieć? Posłuchaj całej rozmowy.

W audycji również rozmowy z dyrektorem Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilianem Bylickim o Międzynarodowym Konkursie im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, z Małgorzatą Rejmer, laureatką literackiego Paszportu Polityki za książkę "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii", mówimy też o premiera musicalu "Nowy Jork. Prohibicja" w warszawskim Teatrze Roma, wspominamy też Zygmunta Huebnera, aktora, reżysera, dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie, w 30. rocznicę jego śmierci.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: dr hab. Łukasz Gaweł (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Maxymilian Bylicki (dyrektorem Instytutu Muzyki i Tańca), Małgorzata Rejmer (autorka książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii")

Materiały reporterskie: Dorota Kołodziejczyk, Ewa Heine

Data emisji: 13.01.2019

Godzina emisji: 21.10

ag


cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.