"Kipu" - pismo węzełkowe Inków

Data publikacji: 18.01.2019 19:30
Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 15:56
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kipu - węzełkowe pismo Inków
Kipu - węzełkowe pismo Inków, Autor - Narodowe Muzeum Archeologi, Antropologii i Historii Peru

POSŁUCHAJ

Węzełkowe pismo Inków nadal nieodczytane (Eureka/Jedynka)

"Kipu" do dziś stanowi zagadkę. W muzeach i kolekcjach prywatnych zachowało się 853 sztuk tego osobliwego zapisu danych.

Kipu w języku keczua to węzełek. "Kipu", czyli pismo węzełkowe Inków, składa się ze sznura głównego i dowiązanych do niego, jak pranie do sznurka, różnokolorowych skręconych sznureczków pobocznych, na których z kolei znajdują się wiele znaczące węzełki. Obecnie już wiemy, że "kipu" są rodzajem przyboru matematycznego i zawierają spisy, rachunki, liczby. Ale czy tylko?

O pierwszych próbach odczytania historii zapisanej w węzełkach opowiada Marcin Jamkowski, wiceprezes Polskiego Oddziału the Explorers Club. - To jest w "kipu" takie fascynujące, że jest to taki szyfr, który ciągle nam się nie poddał. Złamaliśmy Enigmę, hakerzy są w stanie złamać zabezpieczenia najlepszych banków, odczytaliśmy egipskie hieroglify, a tutaj mamy  - wydawałoby się - bardzo prymitywny sposób zapisu, czyli węzełki na sznureczkach, a jednak nie jesteśmy w stanie odczytać tego - mówi gość Jedynki.

Czy "kipu" da się czytać jak dawną kronikę? Co oznaczają poszczególne węzełki?

Posłuchaj całej audycji.

Tytuł audycji: Eureka

Gość: Marcin Jamkowski (wiceprezes Polskiego Oddziału the Explorers Club, który śledzi postępy prac dwojga uczonych – Manny Medrano ze Stanów Zjednoczonych, z Uniwersytetu Harvarda i dr Sabine Hyland z St. Andrews University w Szkocji)

Data emisji: 18.01.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Po drugiej stronie lustra
Po drugiej stronie lustra
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.