To mało znana historia, którą w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości przypomina kanadyjska Polonia. Utworzenie armii polskich ochotników w latach 1917-1919 w kanadyjskim miasteczku Niagara-on-the-Lake na granicy ze Stanami Zjednoczonymi to zasługa organizacji polonijnych, które w porozumieniu z rządem kanadyjskim doprowadziły do utworzenia tzw. Camp Kościuszko.
Armia ta po przybyciu do odrodzonej po 123 latach zaborów Polski, wzięła udział w kształtowaniu granic młodego państwa, a później ich obrony podczas wojny z Rosją sowiecką, będąc decydującym czynnikiem w zwycięstwie odniesionym walce z bolszewikami. Tym samym broniła nie tylko niepodległości Polski, ale także zatrzymała marsz Armii Czerwonej na Zachód.
22 stycznia 2019 roku w Ambasadzie Kanady w Warszawie otwarta została wystawa przypominająca historię Camp Kościuszko. W radiowej Jedynce przypomną ją: senator Anna Maria Anders, mieszkający od ponad 30 lat w Kanadzie działacz polonijny i dyrektor Polonia Canadian Institute for Historical Studies Roman Baraniecki, radca polityczny w Ambasadzie Kanady w Warszawie Jeremy Wallace oraz kończący w tym roku 100 lat major Marian Słowiński - żołnierz gen. Maczka.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Dorota Truszczak
Gość: senator Anna Maria Anders (senator), Roman Baraniecki (mieszkający od ponad 30 lat w Kanadzie działacz polonijny, dyrektor Polonia Canadian Institute for Historical Studies), Jeremy Wallace (radca polityczny w Ambasadzie Kanady w Warszawie), major Marian Słowiński (żołnierz gen. Maczka)
Data emisji: 29.01.2019
Godzina emisji: 19.05
abi/kwh
Camp Kościuszko - Jedynka - polskieradio.pl