Problematyka zagłady w sztuce polskich artystów

Data publikacji: 28.01.2019 12:52
Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 17:43
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jeden z eksponatów w Muzeum Etnograficznym w Krakowie
Jeden z eksponatów w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Autor - materiały promocyjne/M. Et.

POSŁUCHAJ

Problematyka zagłady w sztuce polskich artystów (Kultura przed snem/Jedynka)

Smutek i odosobnienie to cechy, które towarzyszą zniewolonemu człowiekowi. Cierpienie wyłania się z historii spisanych na papierze, sztuk teatralnych, oraz wystaw dzieł malarskich.

"Wyspa Węży" autorstwa Małgorzaty Szejnert, to jedna z pięciu książek, która otrzymała nagrodę Magazynu Literackiego "Książki". – Uniwersalność sprawy, którą poruszyłam w tej historii, polega na trudnościach porozumienia się ze sobą i nieprzyjemnej chęci odgrywania się na politycznych przeciwnikach – mówi reportażystka. Zaprezentowane zostaną pozostałe tytuły roku 2018. 

W audycji także o tym, co dzieję się za kulisami premiery "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie. O tym opowiedziała reżyserka Anna Augustynowicz. Ponadto uchyliliśmy rąbka tajemnicy w kwestii nowej premiery spektaklu o tajemniczej nazwie "Trzecia Pierś" Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu dowiedzieliśmy się także, jakie emocje wzbudzają dzieła na wystawie "Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady". Szczegóły zdradziła nam kuratorka wystawy w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Goście: Małgorzata Szejnert (reportażystka), Anna Augustynowicz (reżyserka)

Data emisji: 27.01.2019

Godzina emisji: 22.06

K.A/abi

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.