O taktyce, dzięki której husaria odnosiła szereg spektakularnych zwycięstw

Data publikacji: 05.02.2019 10:27
Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 10:33
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
dr Radosław Sikora
dr Radosław Sikora, Autor - Wojciech Kusiński/Polskie Radio

POSŁUCHAJ

dr Radosław Sikora o fascynacji husarią (Pasja życia/Jedynka)

Fenomen, taktyka, zwycięstwa, porażki husarii są pasją dra Radosława Sikory. Gość audycji porzucił pracę inżyniera i zaczął badać dzieje husarii.

Zaczęło się od książki "Husaria" wydanej jeszcze w latach 70., którą kupił w antykwariacie we Wrocławiu. Potem przyszła złość na artykuł opublikowany w latach 60., który stawiał husarię w zupełnie fałszywym świetle. - Czytając go zdumiałem się, jak wiele fałszywych tez można postawić na temat skuteczności broni palnej przeciwko husarii – powiedział gość.

Jest teza, że husaria straciła rangę właśnie z powodu rozwoju broni palnej. Radosław Sikora dyskutuje z tą tezą. Stało się to podstawą jego pracy doktorskiej, którą obronił w 2010 roku.

Skąd wzięła się w Polsce husaria? Co wyróżniało tę formację? Co dla gościa Radosława Sikory jest najciekawszym wspomnieniem z wypraw rekonstrukcyjnych? Co kryje się pod hasłem "Husaria przed Pałac"? Dlaczego Polacy powinni postrzegać dziś symbol jakim jest husarz w skrzydlatej zbroi jako obiekt narodowej dumy i dumy z historii polskiego oręża? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: "Pasja życia" w cyklu "Twarzą w twarz"

Gość: dr Radosław Sikora (historyk, znawca staropolskiej wojskowości)

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 23.10

abi/kw

 

 

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.