- Jeśli coś wymaga sankcji, to znaczy, że nie ma porozumienia i potrzeba użyć nadzwyczajnych metod – mówił Andrzej Czerwiński z Platformy Obywatelskiej. – Jeśli chodzi o Nord Stream 2, nasze stanowisko jest jednoznaczne - ten gazociąg jest szkodliwy dla Europy. Ograniczenie dostaw gazu z Rosji do Europy jest w interesie Stanów Zjednoczonych – powiedział.
Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że Stany Zjednoczone odegrają dużą rolę w procesie zablokowania budowy Nord Stream 2. – Prezydent Trump już się na ten temat wypowiedział i pogroził Niemcom. Myślę, że to jest dla nas szansa, że ten gazociąg nie powstanie – powiedział.
Piotr Apel z Kukiz’15 mówił, jak Polska może się uniezależnić od rosyjskiego gazu. – Powinniśmy szukać nie tylko nowych dróg, ale i nowych technologii, które dadzą nam samodzielność energetyczną. Dobrze, że w tej sprawie polska racja stanu jest reprezentowana przez wszystkie ugrupowania – stwierdził.
Przemysław Żurawski vel Grajewski zwrócił uwagę na fakt, że uniezależnienie Europy od rosyjskiego gazu może wpłynąć na ograniczenie agresji militarnej Rosji. – Gospodarka rosyjska funkcjonuje tak, że z pieniędzy zarobionych na eksporcie surowców energetycznych finansuje kolejne agresje. Budowa Nord Stream 2 byłaby złym sygnałem politycznym, bo zaprzeczałaby powadze sankcji, jakie UE wprowadziła po 2014 roku – skomentował.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Rozmawiał: Grzegorz Jankowski
Goście: Andrzej Czerwiński (PO), Robert Telus (PiS), Piotr Apel (Kukiz'15), Przemysław Żurawski vel Grajewski (Narodowa Rada Rozwoju)
Data emisji: 12.03.2019
Godzina emisji: 18.05
abi
Polska gospodarka energetyczna. Od kogo powinniśmy kupować gaz? - Jedynka - polskieradio.pl