Ugrupowania polityczne kompletują listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego i przygotowują strategie programowe na czas kampanii. Ostatnio głośnym tematem wykorzystywanym przez wszystkie strony sceny politycznej było podpisanie karty LGBT+ przez władze Warszawy.
O tych kwestiach mówili w audycji "Spory i kontrowersje" prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk, prof. Andrzej Zybała ze Szkoły Głównej Handlowej oraz dr Bartłomiej Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego.
Profesor Domański stwierdził, że jeśli chodzi o stanowisko ws. LGBT, to dominujące partie ustawiają się na przeciwległych biegunach. - Z jednej strony mamy ugrupowania konserwatywne, które są przeciwnikami akceptowania tego typu wartości. Z drugiej strony mamy partie promujące te środowiska. Pytanie jak to się przekłada na nastroje społeczne - mówił.
Według Bartłomieja Biskupa natomiast spór o LGBT służy przede wszystkim ugrupowaniom ze zdyscyplinowanym elektoratem. - Przed wyborami do PE wszystkie partie chcą zmobilizować jak najwięcej swoich wyborców, bo - jak wiemy - frekwencja zwykle jest niższa w wyborach europejskich - ocenił ekspert.
Andrzej Zybała zauważył zaś, że społeczeństwo jest dość konserwatywne i nieufnie reaguje na nowinki obyczajowe. - Ciekawe jest to, jak w dłuższej perspektywie będą kształtowały się opcje światopoglądowe - mówił.
Ekspert dodał też, że polska scena polityczna znajduje się w dość strategicznym momencie. - Jak pokazują badania, rywalizacja między dwoma obozami - PiS i PO - jest bardzo wyrównana, a z drugiej strony jest około jednej czwartej wyborców, którzy nie są pewni, jak zagłosują, a to oni przesądzą o wyniku wyborów - podsumował Zybała.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Tytuł audycji: Spory i kontrowersje
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Gość: prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk), prof. Andrzej Zybała (Szkoła Główna Handlowa), dr Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 16.03.2019
Godzina emisji: 8.10
kad/kh
Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Spór o LGBT wpłynie na wynik głosowania? - Jedynka - polskieradio.pl