Maria Lubomirska. "Do historii przeszła dzięki swoim pamiętnikom"

Data publikacji: 30.04.2019 11:55
Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 13:17
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - Shutterstock

POSŁUCHAJ

Rozmowa z prof. Jolantą Załęczny o Marii Lubomirskiej (Ludzie niepodległości/Jedynka)

Pamiętnik wojenny księżnej Marii Lubomirskiej jest ważnym zapisem dziejów epoki odzyskania niepodległości i kształtowania się państwa polskiego. Portretuje wybitne osobistości zaangażowane w walkę o niepodległość. W audycji o tym, jak wyglądało życie księżnej i o jej prywatnych zapiskach.

Maria Lubomirska urodziła się w październiku 1873 roku. Prof. Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie opowiada o tym, że w życiu księżnej istotną rolę odgrywał jej ojciec, który był właścicielem dóbr na Ukrainie. Prowadził działalność filantropijną, a majątek przeznaczał na zakładanie szpitali i ochronek. - Czuł, że warto dawać część samego siebie i tę ideę zaszczepił swojej córce - mówi gość Jedynki. 

Księżna była osobą wykształconą i niezwykle oczytaną. W 1893 poślubiła polityka Zdzisława Lubomirskiego, prowadząc od tego momentu bardzo bogate życie. Od rodziców otrzymała Biały Pałacyk na Frascati w Warszawie. - Bywała z mężem na gustownych przyjęciach, które odbywały się w jej pałacu, a w urzędnikach carskich widziała intruzów - mówi Jolanta Załęczny. 

- Do historii przeszła dzięki swoim pamiętnikom - ocenia gość audycji dodając, że zapiski Marii Lubomirskiej z okresu I wojny światowej prezentują spojrzenie elit na wydarzenia wojenne i odradzanie się państwa polskiego. Zapisała łącznie 61 zeszytów.

Jakich wydarzeń była świadkiem Maria Lubomirska? Jak odnosiła się do zapisywania życia prywatnego? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Gość:  Prof. Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A/abi

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.