Archeolodzy na 23. Pikniku Naukowym

Data publikacji: 10.05.2019 19:10
Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 20:10
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - Masarik/Shutterstock

POSŁUCHAJ

Maszyny wspierają pracę archeologów (Eureka/Jedynka)

Tuż przed 23. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik spotkaliśmy się z naukowcami z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.

Ta placówka od lat bierze udział w pokazach piknikowych. W tym roku archeolodzy chcą pokazać, jak nowoczesna technika wspiera ich pracę zgodnie z tegorocznym hasłem "My i maszyny".

Paweł Janik wyjaśnia, że współcześni archeolodzy stosują bezinwazyjne techniki, aby zbadać co znajduje się pod ziemią np. przykład geofizykę archeologiczną. Ale także archeologie lotniczą, dzięki której możemy z pokładu samolotu, bądź nawet okiem satelity zobaczyć, co znajduje się na powierzchni Ziemi, coś co bardzo często jest niewidoczne z powierzchni Ziemi dla obserwatora - mówi naukowiec. Na Pikniku archeolodzy będą pokazywać, jak korzystają w swej pracy z satelitów.

Monika Dzierlińska podkreśla, że dla archeologii satelitarnej ma znaczenie pora roku, w której są robione zdjęcia powierzchni Ziemi. - Jak już zboże na polu wyrośnie, to czasem informuje nas, co się znajduje pod ziemią, ponieważ jeżeli będą pod ziemią jakieś konstrukcje kamienne lub z cegły, to ziemia nie jest tak dobrze odżywiona i wówczas roślinność w tym miejscu będzie niższa - daje przykład.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się o nowoczesnych metodach prowadzenia badań archeologicznych.

Tytuł audycji: Eureka

Gość: Monika Dzierlińska i Paweł Janik (doktoranci Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW)

Data emisji: 10.05.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.