Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej ważne jest to, co dzieje się na wschodzie. Dla Hiszpanów, Greków, czy Włochów to, co na południu. Taka nieskoordynowana polityka obronna prowadzi do marnotrawienia miliardów euro.
Karol Karski z PiS zauważa, że europejska polityka obronna sprowadza się do zamiaru skonsolidowania zakupów uzbrojenia. - I to jest ten klucz do zrozumienia do czego dążą Francuzi i Niemcy - mówi europoseł. Podkreśla, że nie mówi się o wspólnej armii i słusznie, bo kto miałby decydować, czy Polska ma być broniona na linii Wisły, na linii Bugu, czy na linii Odry. Uważa, że gwarantem bezpieczeństwa Polski są Stany Zjednoczone i dlatego trzeba uważać, żeby swoimi działaniami nie zrazić sojuszników zza Atlantyku.
Prof. Daniel Boćkowski wyraża pogląd, że Niemcy chciałyby rozdawać karty i robią wszystko, żeby być kluczowym graczem. - I tu konkurują z Francją, bo idea wspólnych zakupów w wielu przypadkach polega na tym, iż interesy oby tych krajów wcale nie są zbieżne - mówi. Wskazuje, że uzbrojenie produkowane jest nie tylko w Niemczech i Francji, ale również w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, są koncepcje wspólnej budowy samolotów. Podkreśla, że Niemcy są o tyle kluczowi, że na ich terenie są kluczowe bazy, które będą wspierały przerzut wojska amerykańskich. Jest zdania, że w naszym interesie jest, aby by niemieckie koncepcje były zbliżone do naszych starań.
Dr Wojciech Szewko wskazuje, że choćby z racji potencjału Niemcy i Francja będą pełniły kluczową rolę w polityce obronnej Unii. - Ale można zadać pytanie, czy kontynuowanie współpracy w ramach NATO nie jest podporządkowaniem bezpieczeństwa tych wszystkich państw dobrej woli, a czasami fanaberiom amerykańskiej administracji - mówi ekspert. Uważa, że dyskusja o wspólnej polityce obronnej wybuchła w związku z sugestiami prezydenta Donalda Trumpa o możliwości wyjścia USA z NATO, bo Europa do niczego Amerykanom jest niepotrzebna. Tym bardziej, że Waszyngton coraz częściej warunkuje sprzedaż broni od spełnienia warunków politycznych, czego przykładem jest Turcja.
Co Unia Europejska robi, żeby zagwarantować sobie bezpieczeństwo? Co to jest formant PESCO, czemu ma służyć Europejski Fundusz Obrony? Posłuchaj całej debaty.
Tytuł audycji: Debata Jedynki
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Karol Karski (eurodeputowany PiS), prof. Daniel Boćkowski (ekspert ds. bezpieczeństwa, Uniwersytet w Białymstoku), dr Wojciech Szewko (ekspert ds. stosunków międzynarodowych, wykładowca akademicki)
Data emisji: 16.05.2019
Godzina emisji: 18.06
ag
Na czym polega wspólna polityka obronna Unii Europejskiej? - Jedynka - polskieradio.pl